Bivši tajlandski premijer Taksin Šinavatra pušten na uslovnu slobodu

Bivši premijer Tajlanda Taksin Šinavatra stigao je u svoju vilu u glavnom gradu Bangkoku nakon što je pušten na uslovnu slobodu.

Bivši tajlandski premijer Taksin Šinavatra, foto: Tanjug/AP Photo/Wason Wanichakorn

Milijarder je pušten iz policijske bolnice, gde je služio jednogodišnju zatvorsku kaznu zbog korupcije i zloupotrebe položaja, prenosi BBC.

Šinavatra (74) je priveden čim se vratio na Tajland prošlog avgusta, posle 15 godina samonametnutog egzila.

Nijednu noć nije proveo u zatvoru nakon što se žalio na zdravstvene probleme.

Tajlandski kralj je promenio prvobitnu kaznu od osam godina zatvora na godinu dana - samo nekoliko dana nakon što se Šinavatra vratio iz egzila.

Postupanje u ovom slučaju dovelo je do kritika mnogih Tajlanđana, koji kažu da bogati i moćni često imaju privilegovan tretman.

U nedelju je Šinavatra viđen kako je odveden iz policijske bolnice u prestonici, gde je proveo poslednjih šest meseci.

Tajlandske vlasti su saopštile da bivši premijer ima pravo na uslovni otpust zbog godina i zdravstvenih problema.

Nije saopšteno da li je pušten pod određenim uslovima kao što su nadzor ili ograničenja putovanja.

Šinavatra je napustio zemlju 2008. godine nakon što je dve godine ranije svrgnut državnim udarom. Izgnanstvo je proveo uglavnom u Londonu ili Dubaiju.

Bio je prvi premijer u istoriji Tajlanda koji je vodio izabranu vladu tokom punog mandata u periodu od  2001. do 2006. godine.

Podsećamo da je Šinavatra 2008. godine postao državljanin Crne Gore, dok je njegova sestra Jingluk Šinavatra, takođe bivša premijerka Tajlanda, dobila državljanstvo Srbije 2019. godine, takođe nakon što je osuđena  na Tajlandu.

Izvor: BBC

Tagovi: