Britanski ambasador u Beogradu: Litijum izvanredna prilika za Srbiju

Britanski ambasador u Beogradu Edvard Ferguson izjavio je da Srbija ima litijum odličnog kvaliteta i u ogromnim količinama, što je za nju izvanredna prilika, jer je litijum ključ svake buduće ekonomije.

Foto: Rio Tinto

Litijum je ključan u sastavu svake e-baterije, naveo je Ferguson za novo izdanje "Nove ekonomije" i istakao da je i njegova zemlja u procesu otvaranja svog prvog rudnika litijuma u Kornvolu.

Taj rudnik će svakako raditi po najvišim ekološkim standardima. U Engleskoj projekat rudarenja litijuma potpomaže država, finansira ga britansko Ministarstvo finansija, a izvodi kompanija Cornish Lihtium PLC, rekao je ambasador, koji smatra i da svako rudarenje sa sobom nosi rizik za okolinu, ali da je rizima moguće upravljati.

Ferguson je naveo da je Rio Tinto komapnija registrovana u Velikoj Britaniji, sa sedištem u Londonu, zbog čega je njegova zemlja zainteresovana za to šta će biti sa projektima Rio Tinta u Srbiji.

Bilo je mnogo priča koje nisu zasnovane na činjenicama. Birno je razdvojiti činjenice od fikcija kada se govori o ovako važnim i teškim odlukama - koje su prilike, a koji su rizici kada su određeni projekti u pitanju, rekao je Ferguson.

Ferguson je dodao da je pred srpskom vladom važna odluka i da je Velika Britanija očigledno zainteresovana za postizanje sporazuma.

Ako srpska vlada odluči da nastavi sa tim projektom, mi ćemo uraditi šta možemo sa naše strane da osiguramo uspešnost ovog projekta, koji će pomoći srpskoj ekonomiji da raste i da osigura poziciju Srbije u samom srcu procesa evropske zelene tranzicije, rekao je Ferguson.

Povezani članci

Zoran Stevanović, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji za Insajder o projektu Rio Tinta: Sve to lepo zvuči, ali.... (VIDEO)

Stručnjak za oblast hidrogeologije, penzionisani profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, Zoran Stevanović, u intervjuu za Insajder, kaže da sve što Rio Tinto navodi u nacrtima studija uticaja na životnu sredinu zvuči dobro, ali nije siguran koliko je izvodljivo. On upozorava da Srbija ne može da se odrekne geoloških istraživanja jer bi za geologe značilo isto kao da se doktor odrekne skenera ili ultrazvuka. Neprihvatljivo je, kaže, da se njegove kolege sa fakulteta stavljaju na stub srama zbog Rio Tinta jer su samo radili svoj posao. On je uveren da je najmanje opasan deo koji se tiče samog iskopavanja. Najveća opasnost, i to dugoročno, donosi prerada rude.

Vlast u horskoj odbrani projekta “Jadar” (VIDEO)

Horsku podršku projektu Jadar i iskopavanju litijuma u poslednjih nekoliko dana pružaju najviši državni zvaničnici. Dok obećavaju da se ništa neće raditi na silu, u glas poručuju da je to velika razvoja šansa za Srbiju, a za ekološke aktiviste kažu da rade protiv interesa Srbije. Predsednik države danas je otišao korak dalje i pozvao aktiviste na poligraf kako bi se utvrdilo ko je od Rio Tinta uzeo novac. Poziv predsednika iz Udruženja “Ne damo Jadar” prihvataju, ali poručuju - neka na poligraf idu i predstavnici Rio Tinta.

Rio Sava utvrdila prisustvo arsena u pet uzoraka zemlje: Ko je odgovoran i da li je područje sanirano? (VIDEO)

U Nacrtu studije uticaja na životnu sredinu, ćerka firma Rio Tinta, Rio Sava, navodi da je tokom istraživanja utvrđeno prisustvo arsena u uzorcima zemlje! Podatak je iznet u delu Studije koji se odnosi na nulto, odnosno zatečeno stanje, što znači da Rio Tinto tvrdi da za to zagađenje nisu oni krivi. Međutim, imajući u vidu da je zagađenje arsenom konstatovano iznad dozvoljenih granica još 2021. godine, postavlja se pitanje da li je, kako to zakon nalaže, utvrđeno ko je odgovoran za zagađenje i da li je područje sanirano.

Ovaj projekat, dodao je on, može doneti najviše ekološke standarde i ekonomski pomoći stanovništvu Loznice i dolini Jadra.

Izvor: FoNet

Tagovi: