Brnabić: Članstvo u EU je prioritet spoljne politike Srbije

Pedsednica Vlade Ana Brnabić sastala se danas sa predstavnicima Radne grupe Saveta Evropske unije za proširenje i države koje vode pregovore o pristupanju (COELA) i istakla da je članstvo u EU strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike Srbije i navela da je EU najznačajniji spoljnotrgovinski partner sa kojim ostvarujemo dve trećine ukupne robne razmene, saopšteno je iz Vlade.

Ana Brnabić Foto: Srđan Ilić

Predsednica Vlade je sagovornike podsetila da je Srbija spremna za otvaranje Klastera 3 - Konkurentnost i inkluzivni rast, i da Evropska komisija već u dva navarata pozvala države članice da podrže ovaj korak u procesu pretpristupnih pregovora Srbije, ali da do njega još nije došlo. 

Brnabić je naglasila da Beograd ostaje u potpunosti posvećen dijalogu sa Prištinom, ali da insistira da se sprovedu sve obaveze iz do sada postignutih sporazuma. Ponovila je da je implementaciju Briselskog sporazuma garantovala EU i da formiranje Zajednice srpskih opština čekamo više od 10 godina.

Kako je navela Priština nije ispunila ništa iz Briselskog sporazuma i kontradiktorno i neprincipijelno da zbog toga biva nagrađivana podrškom za pokretanje procedure prijema u Savet Evrope. Beograd se najsnažnije protivi ovakvom razvoju događaja, kazala je Brnabić. 

Istakla je i posvećenost Srbije za dobrosusedsku saradnju koju smatra neophodnom u daljem razvoju našeg regiona, kao i to što je pokrenuta inicijativa „Otvoreni Balkan“ koja je inkluzivnog karaktera i koja je otvorena za sve u regionu.U tom kontekstu, naglasila važnost regionalne saradnje i stabilnosti. 

Premijerka je rekla da su su reforme u oblasti vladavine prava prioritet, da će one biti snažno nastavljene, kao i da je u prethodnom periodu napredak postignut u gotovo svim oblastima obuhvaćenim vladavinom prava, reformskom procesu, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, viznoj politici i u oblasti medija. 

Države članice EU su podsetile koliko je važno da Srbija dalje ubrza i sprovodi reforme u osnovnim oblastima, kao što su vladavina prava i osnovna ljudska prava, nezavisnost i funkcionisanje pravosuđa, sloboda izražavanja, uključujući slobodu medija i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. 

Države članice EU su ponovile očekivanja Unije da se Srbija kao zemlja partner i kandidat za pridruživanje EU uskladi sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući restriktivne mere EU, kao ključni aspekt procesa integracije u EU i snažan izraz strateškog izbora partnera i mesto u zajednici vrednosti. 

Izvor: Tanjug