Brojne ustanove kulture u štrajku do 19. marta: Podsećamo na urgentnost ispunjenja zahteva

Sindikati i zaposleni u ustanovama kulture u Beogradu većinski su odlučili da u periodu od 17. do 19. marta udruženo uđu u štrajk, kako bi još jednom iskazali podršku aktuelnim studentskim protestima, saopšteno je. Kako se navodi, u štrajku su Etnografski muzej, Istorijski muzej Srbije, Istorijski arhiv Beograda, Jugoslovenska kinoteka, Muzej Jugoslavije, Muzej primenjene umetnosti, Muzej savremene umetnosti, Prirodnjački muzej i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture.

Protest ispred Ministarstva kulture, ilustracija, foto: FoNet/Aleksandar Barda

„Prepoznajući izuzetnu važnost ne samo pojedinačnih zahteva, već i načina na koji se studenti za njih udruženo bore, zaposleni u navedenim ustanovama kulture solidarno će obustaviti rad na njihov poziv, podsećajući javnost i nadležne institucije na urgentnost ispunjenja kako studentskih zahteva, tako i onih koji se aktivno artikulišu i u domenu kulture“, stoji u saopštenju. 

Navode da, pored nužnog povećanja budžeta za kulturu na minimum jedan odsto i poboljšanja materijalnih uslova rada, koji su među najnižim u javnom sektoru, pozivaju „u prvom redu na one mnogo hitnije mere koje se tiču potpuno urušenih profesionalnih uslova koje radikalno ugrožavaju ili obesmišljavaju stručnu delatnost u polju kulture“.

„U tom smislu, zahteva se trenutno poništenje protivzakonite odluke Vlade o prestanku svojstva nepokretnog kulturnog dobra zgradama Generalštaba vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu i ponovno utvrđivanje celokupnog kompleksa Beogradskog sajma za nepokretno kulturno dobro“, dodaju. 

Od Ministarstva kulture zahtevaju da pokrene izradu sistemske zaštite velikog broja ugroženih spomenika kulture, kao i ustanova koji su pod stalnim udarom investitorskog urbanizma, uključujući i prostorne i urbanističke planove vezane za specijalizovanu izložbu Ekspo, uz transparentno objavljivanje namena i iznosa kojim će ta izložba biti finansirana iz budžeta Ministarstva kulture. 

Pored toga, zahtevaju i izmene Zakona o kulturi, koje bi omogućile bezuslovnu depolitizaciju ustanova kulture, odnosno potpuno autonomno odlučivanje zaposlenih i nadležnih tela ustanove o programskoj i stručnoj delatnosti, kao i poštovanje odredbi o javnom raspisivanju konkursa za direktore, uz izmenu i pooštravanje kriterijuma za njihovo imenovanje, kao i obavezno objavljivanje prijavne dokumentacije. 

„Verujemo da domen kulture mora da bude ne samo aktivan učesnik, već i generator društvenih promena, pa u to ime pozivamo i ostale koleginice i kolege, institucije kulture da se udružimo u aktuelnim naporima, na koje nas obavezuje izuzetan trenutak kojem svedočimo“, navodi se u saopštenju. 

Izvor: FoNet