Skupština završila prvo vanredno zasedanje, usvojeno 60 tačaka dnevnog reda

Poslanici Skupštine Srbije nastavili su u sredu 31. jula zasedanje koje je počelo 23. jula. Na sednici se diskutuje o čak 60 tačaka dnevnog reda.

Foto: Srđan Ilić

Pred poslanicima je Predlog odluke o usvajanju Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o platnim uslugama, izmene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, kao i nekoliko zakona o zaduživanju.

Takođe poslanici bi trebali da odlučuju i o više međunarodnih sporazuma među kojima i one u oblasti odbrane sa vladom Sao Tome i Principe, Mađarske, Kazahstana i Gabona.

Na dnevnom redu je i povećanje takse za javni medijski servis sa 299 na 349 dinara. Očekuje se i izbor guvernera Narodne banke Srbije, a za tu funkciju ponovo je predložena aktuelna guvernerka Jorgovanka Tabaković, dok je za viceguvernera predložen Željko Jović. Za novog predsednika Fiskalnog saveta predložen je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Blagoje Paunović, a za člana tog tela ponovo je predložen Nikola Altipamarkov.

Objedinjena rasprava o 60 nepovezanih tačaka dnevnog reda je okončana i počela je rasprava u pojedinostima.

12:33 Jul 31.

Skupština Srbije nastavila raspravu o amandmanima na izmene Zakona o platnim uslugama

Skupština Srbije nastavila je danas raspravu o amandmanima na izmene Zakona o platnim uslugama.

Na dnevnom redu vanrednog zasedanja Skupštine je 60 tačaka, među kojima su Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, dogovorena na Svesrpskom saboru u junu, zatim zakoni o novim zaduživanjima države, povećanje pretplate za javne servise, (re)izbor guvernera Narodne banke Srbije i izbor novog predsednika Fiskalnog saveta.

Poslanici su juče završili raspravu u pojedinostima o predlogu za izmene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, koje su poslanici vladajuće koalicije podržali, dok su ih predstavnici opozicije kritikovali.

Izvor: Beta

13:23 Jul 31.

Polemika Aleksića i Brnabić o lažima i istini

Šef poslaničke grupe "Narodni pokret Srbije - Novo lice Srbije" Miroslav Aleksić izjavio je danas da aktuelna vlast ne iskopava litijum, nego "ukopava Srbiju", jer profit od svega ide stranoj kompaniji, i zato se mora reći "ne" projektu Jadar.

"Okrenuće se građani protiv vas, izgubićete vlast. Pozivam vas da čujete glas koji se okupljaju po celoj Srbiji, a ne strance koji dolaze zbog profita i ostavljaju smetlišta i deponije po Srbiji", rekao je Aleksić tokom rasprave na sednici Skupštine.  

On je istakao da je kontradiktorno kako vlast ubeđuje građane da uživamo u blagostanju, a otvaraju rudnike litijuma, kao i da su "zabrazdili kad lično preuzimaju pravne procedure umesto institucija".  

"Uloga države treba da bude da štiti javno dobro, svoje građane i životnu sredinu, a vi se povijate pred strancima i od zemlje pravite deponiju", konstatovao je Aleksić, i zapitao šta su to predstavnici vlasti obećali strancima da se povijaju pred njima, da li zbog krađe izbora.  

On je ocenio da se vlast ponaša kao najveći lobista Rio Tinta, kao u filmu "Ko to tamo peva" - "ne brinite, puška je zakočena".  

Aleksić je, odgovarajući na sedam pitanja koja je predesednica Skupštine Ana Brnabić uputila opoziciji oko dozvola za litijum, naveo da se prvih šest odnosi na vlast koja je bila do 2012. godine, a ti ljudi, najveći deo njih, na čelu sa Zoranom Mihajlović, sada su u redovima vlasti, i bili su lobisti Rio Tinta "i tad i danas", a za sedmo, ko je bio kandidat za gradonačelnika Loznice, a prodao je imovinu, rekao je da ne zna o kome se radi.  

On je zapitao Brnabić da li je tačno da je od 2012-2021. godine izdato 86 rešenja za istražne radnje, za 12 kompanija, da li je 2015. osvojen novi zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojim se gradovima i opštinama oduzelo pravo da se izjasne hoće li rudnike ili ne, kao i da li je ona potpisala rešenje za Rio Tinto.  

Aleksića zanima i da li je Brnabić potpisala rešenje za Rio Tinto, podsetio je i da je 2021. rekla da je stavljena tačka na iskopavanje litijuma, i da li misli da je "litijum bogomdan", a ne poljoprivreda, koja daje velike izvozne prihode.  

On je pitao i šta je sa 380.000 potpisa građana za trajnu zabranu iskopavanja litijuma koji su nestali, a Brnabić obećala da će ih pronaći i staviti na dnevni red, kao i da li je predsednica Skupštine čula da je u Portugalu uhapšen premijer zbog primanja mita od Rio Tinta.  

Brnabić je, odgovarajući Aleksiću, rekla da je zabrinuta zbog stepena poluinformacija, lažnih informacija i neistina koje je izrekao.  Ona je dodala da je zabrinuta zbog protesta održanih u utorak u gradovima Srbije, "koji su prešli sve granice", jer "agronom priča o deci koja će se rađati sa anomalijama".  

Ne postoji nikakva odgovornost za javno izgovorenu reč, zaključila je Brnabić.  

Potom je usledila polemika Aleksića sa šefom poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenkom Jovanovim, uglavnom na ličnoj osnovi. 

14:06 Jul 31.

Tabaković: Na jesen u parlamentu izmene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković najavila je danas da će se na jesen pred poslanicima naći izmene i dopune Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.

"Nadam se da ćemo se u toku jesenjeg zasedanja videti sa novim predlogom zakona koji građanima Srbije mnogo znači i da ćemo iskoristiti mogućnost podnošenja zakonskih inicijativa da ograničimo visinu kamatnih stopa na stambene kredite, ali da isto tako i ograničimo visinu negde nominalnu, negde efektivnu kamatnih stopa na dozvoljeni i nedozvoljeni minus, ali isto tako i na gotovinske i potrošačke kredite", poručila je Tabaković u Skupštini Srbije u raspravi o amandmanima na izmene i dopune Zakona o platnim uslugama.

Ona je najavila da će ubrzo biti otvorena javna rasprava i pozvala je sve da učestvuju u njoj.

Tabaković je kazala da je reč o zajedničkom naporu Vlade Srbije, predsednika Aleksandra Vučića i Narodne banke Srbije.

Izvor: Tanjug

14:22 Jul 31.

Opozicija oštro reagovala kada ih je ministar Martinović optužio da vode hibridni rat protiv Srbije

Opozicioni poslanici u Skupštini Srbije burno su reagovali na izlaganje ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića koji je optužio opoziciju da vodi hibridni rat protiv Srbije i da su strani plaćenici.

“Morate da odradite posao za koji vas plaćaju stranci. Moram da kažem da dobro radite svoj posao - protiv sopstvene države i naroda”, rekao je Martinović, između ostalog, u 20-minutnom izlaganju. 

Uprkos nizu optužbi i uvreda na račun opozicije, Martinovića predsedavajuća sednicom Snežana Paunović nije prekidala, ali je na kraju ipak konstatovala da je "ministar preterao". Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Zoran Lutovac zamerio je predsedavajućoj što je dozvolila da Martinović poslanike naziva izdajnicima i stranim plaćenicima, što je neprimereno. 

"Ovaj čovek ne bi smeo da uđe u ovu salu. Jednom je već bio izbačen. Drži lekcije, optužuje ljude. Sramota jedna. Ove njegove bljuvotine. On crta metu, govori o plaćenicima", konstatovao je Lutovac. 

Miloš Parandilović iz Novog lica Srbije zatražio je da predsedavajuća odgovori gde piše u poslovniku da ministar dođe i "ispira mozak 20 minuta glupostima" i zatražio da se na nekoj od narednih sednica pokaže zdravstveni karton Martinovića. 

"On služi da vrši potpunu opstrukciju i lobotomiju poslanika i građana Srbije", ocenio je Parandilović, i dodao da je Martinović "potpuni sluga" Slobodana Miloševića, Vojislava Šešelja i Aleksandra Vučića, a sutra će to biti nekom drugom - ako ga bude hteo. 

Šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde Marinika Tepić optužila je vlast da godinama huška, truje i preti građanima, finansira ekstremiste, a da je ovo što Martinović radi na granici sadizma. 

"Zapenio, drži nam lekcije kako smo strani plaćenici", dodala je ona. 

Šef poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić ocenio je da čovek kao što je Martinović ne bi smeo da bude ne samo u zgradi parlamenta, nego ni ministar - da je Srbija normalna zemlja i da ima normalnu vlast, kako je naveo. 

Šef poslaničke grupe Ekološki ustanak Aleksandar Jovanović Ćuta rekao je da su ga kao malog učili da onome ko laže raste nos, a Martinoviću, kako je naveo, rastu "izgleda uši". 

 Izvor: FoNet

15:33 Jul 31.

Opozicija protiv zaduživanja za Nacionalni stadion

U nastavku sednice Skupštine Srbije počela je rasprava o zaduživanju države od 42 milijarde dinara (358,8 miliona evra) kod banke Poštanska štedionica, za izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona, a opozicija je najavila de će glasati protiv tog kredita, jer se taj novac "može upotrebiti u pametnije svrhe".

Poslanica Srbija centra Tijana Perić Diligenski rekla je da, ako država ima novca, može da ga, preko te banke koja je u njenom vlasništvu, iskoristi za dobrobit građana, da obnovi sale za fizičko u osnovnim i srednjim školama, obnovi porodilišta, ulaganje u poljoprivredu u Mačvi, ili da đaci van Beograda dobiju besplatne udžbenike.  

"Srbija se zadužuje kod Poštanske štedionice iz jednog razloga, da zaobiđete tender i javne nabavke i direktno pogodi posao sa kineskom kompanijom", konstatovala je Perić Diligenski.  

Njeno izlaganje prekidali su dobacivanjem poslanici vladajuće većine, a ona je jednom od njih poručila: "Svaki put to radite, javite se za reč, budite muško!"  

Robert Kozma iz Zeleno levog fronta (ZLF) upozorio je da država ne može da uzima povoljnije kredite, jer nam ekonomija nije dobra i zato se zadužuje kod komercijalnih banaka, sa većim kamatama.  

"Za Nacionalni stadion mogli smo izgraditi 500 novih vrtića, ili da renoviramo 500 zdravstvenih ustanova. Zadužujemo se za vašu korupciju", rekao je Kozma.  

Milica Marušić Jablanović je ukazala da se država već zadužila za taj stadion, i da je ovo novo zaduživanje bespotrebno, pošto ima mnogo prečih investicija, ali ovim se "simulira blagostanje i prosperitet".  

Borislav Novakovič iz Narodnog pokreta Srbije zapitao je zašto bi stadion bio prioritet, i naveo da je procena planiranih radova 980 miliona evra.  

"Zašto ulažemo u sport u kome nismo uspešni, a ne investiramo u one sportove koji donose nemerljivo više", zapitao je on. 

Prema oceni poslanika Demokratske stranke Nenada Mitrovića, kredit koji se uzima za Nacionalni stadion vraćaće sve nacije, "pa i ministar Tomislav Žigmanov".  On 

je ukazao da su u poslednje dve godine fudbalski timovi iz Srbije odigrali 29 utakmica u evropskim takmičenjima, od kojih su 26 izgubili, dve igrali nerešeno, a jednu pobedili.  

Branko Lukić iz poslaničke grupe Mi-snaga naroda ocenio je da u ovom trenutku ima mnogo prečih stvari koje Srbija mora da finanijski pokrije, a interesovalo ga je i zašto se uzima kredit od dve milijarde evra, ako se država hvali da ima dosta para na računu.  

Za Dušana Nikezića iz Stranke slobode pravde zaduživanje novim kreditima kako bi se vratile dve milijarde evra Ujedinjenim Arapskim Emiratima znači 160 dodatnih miliona dolara za kamate.  

"Prekomerno zaduživanje dovešće nas do dužničkog ropstva, bićemo bankrot država", zaključio je on.  

Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović je i na tu temu odgovarao opoziciji i rekao da u vreme kad su bili na vlasti nisu ništa gradili.  

"Danas imamo toliko finansijske snage da možemo da gradimo stadione, naučne centre, autoputeve, brze saobraćajnice", nabrajao je Martinović, naglašavajući da je stanje u Srbiji mnogo bolje nego što opozicije želi da ga prikaže.  

Reagujući na navode Perić Diligenski, Martinović je pomenuo i predsednika Srbija centra Zdravka Ponoša, ponovo ga optužujući da je "topio tenkove, topove, 'Strele'" i "najbrže napredovao u vojsci". 

Izvor: FoNet