Centar za nestalu i zlostavljanu decu: Svako četvrto dete u Srbiji žrtva vršnjačkog nasilja

Centar za nestalu i zlostavljanu decu danas je na Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, takozvani Dan roze majica, saopštio da je u Srbiji vršnjačko nasilje i dalje prisutno i da je svako četvrto dete bilo žrtva nekog oblika nasilja.

Izvor: Insajder

U saopštenju Centar je ukazao da mnoga deca nikada ne prijave nasilje jer veruju da im neće biti pružena pomoć ili da će biti obeleženi kao "tužibabe".

Stručni timovi, psiholozi i savetovališta koja postoje u školama često su preopterećeni ili nedovoljno uključeni u svakodnevni život učenika, naveo je Centar i naglasio da se u digitalnom dobu nasilje proširilo i na internet, te da sada prati dete u njegovoj sobi, na ekranu računara i telefona.

Centar je poručio da je potrebno više razgovora o toj temi, aktivno uključivanje i edukacija roditelja i stručnih radnika, koji će potom učiti decu da prepoznaju i zaustave nasilje.

Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja proslavlja se svake poslednje srede u februaru od 2007, kada su u Kanadi učenici podržali dečaka koji je bio ismevan zbog roze majice.

Ceo razred se potom obukao roze u znak solidarnosti i stvorio pokret koji danas šalje snažnu poruku – nasilje nikada nije rešenje, a hrabrost da zaštitimo jedni druge može promeniti svet, naveo je Centar.

MUP: Za nasilno ponašanje nema opravdanja - razgovor i dogovor su uvek bolji put

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) ocenilo je danas, povodom Međunarodnog dana prevencije vršnjačkog nasilja, da za nasilno ponašanje nema opravdanja, te da su razgovor i dogovor uvek bolji put.

"Vršnjačko nasilje nije samo fizičko - može biti i psihičko, verbalno, digitalno. Svaka uvreda, pretnja ili odbacivanje boli jednako kao udarac", navodi MUP na nalogu na Instagramu.

Dodaju da ćutanje ne zaustavlja nasilje, upozoravajući "Reaguj, prijavi, podrži".

"Budi glas koji prekida nasilje - tvoja hrabrost može nekome promeniti život", zaključili su iz MUP-a.

Macura: Vršnjačko nasilje u opadanju, platforma "Čuvam te" omogućava bezbednu prijavu

Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i političkog i ekonomskog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je, povodom Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, da statistika pokazuje da danas nasilja ima manje nego što ga je bilo ranije, ali da je ono sada brutalnije nego što je bilo pre.

Ona je ukazala i da platforma "Čuvam te" omogućava bezbednu prijavu svih oblika vršnjačkog nasilja.

"Dobra stvar je to da se danas mnogo više govori i o prevenciji nasilja nego što se govorilo ranije. Što se tiče statističkih podataka, nasilja danas ima manje nego što ga je bilo ranije, ali je isto tako istina da ono nasilje koje se pokazuje je mnogo brutalnije nego što je bilo ranije", rekla je Macura za Tanjug.

Ukazala je da su pojedini mediji neodgovorni i da težnjom za senzacijama podstiču i promovišu društveno neprihvatljiva ponašanja, odnosno ona ponašanja u kojima ima nasilja.

Istakla je da je važno da kada se izveštava o nasilju, novinari i drugi medijski radnici osećaju dozu odgovornosti.

"Osim toga što ćete izvestiti da se desilo nasilje, bilo bi dobro da tu svaku vest prati i na koji način može da se reaguje na njega, koji su to vidovi podrške i da se ti slučajevi isprate do kraja kako bi žrtve bile podstaknute da imaju poverenje u sistem", rekla je Macura.

Osim medija, takva ponašanja podstiču i promovišu društvene mreže gde nema cenzure i mogućnosti da se sankcioniše plasiranje takvog sadržaja.

"Društvene mreže su ponekad dobri saveznici zato što mogu istovremeno da pošalju i dobre informacije, da edukuju građane, ali u isto vreme, upravo zbog nedostatka regulacije na samom prostoru, vi imate mogućnost i da utičete na jedan potpuno suprotan način na naše najmlađe", ukazala je Macura.

Apelovala je na roditelje da budu obazrivi prema tome šta njihova deca gledaju na društvenim mrežama.

Iznela je podatak da 74 odsto devojčica koje su doživele neki oblik nasilja nisu se nikome poverile i da je zato važno da pre svega roditelji razgovaraju sa decom.

Dodala je da nekada roditelji dece školskog uzrasta problem vršnjačkog nasilja kojem su izložena deca pokušavaju da reše u svojoj mikrozajednici, a ti problemi ponekad nisu tako jednostavni za rešavanje i neophodno je da se u to uključe nadležni organi škole i pripadnici Centra za socijalni rad.

"Postoji mogućnost da, recimo, nije to samo nasilje koje se dešava među decom, samo zbog činjenice da, eto, deca eksperimentišu, nego je možda zbog posledica nekog drugog nasilja koje možda trpe kod kuće, pa u tom slučaju potrebna je intervencija", rekla je Macura.

Ukazala je da platforma "Čuvam te" omogućava bezbednu prijavu svih oblika vršnjačkog nasilja i da je ona namenjena učenicima, nastavnicima i roditeljima preko koje može da se dobije dobra i tačna informacija o tome šta je nasilje, kako ga prepoznati, koji sve oblici postoje, kome od nadležnih institucija može da se prijavi, koji se protokoli primenjuju i tako dalje.

Dodala je da su najčešći oblici nasilja koji se prijavljaju kroz platformu blaži, a da se dešavaju u obrazovnoj instituciji i najčešće se rešavaju na nivou institucije u kojoj je nasilje i prijavljeno, ali i da druge institucije sistema intervenišu ukoliko postoji potreba za tim.

Istakla je da je prijavu moguće podneti anonimno i dodala da platforma povezuje sedam nadležnih ministarstava koji imaju dodira sa temom prevencije.

U tih sedam ministarstava, kako dodaje, spadaju ministarstva zdravlja, prosvete, informisanja i telekomunikacija, pravde, unutrašnjih poslova, za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja, kao i ministarstvo koje predvodi.

Za samo podizanje platforme zadužena je Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, a ona se zahvaljujući svojoj funkciji ministarke bavi koordinacijom aktivnosti.

Podsetila je da je ona nedavno u Turskoj, Strazburu, Berlinu i Tokiju predstavila mehanizme zaštite dece od nasilja koji se primenjuju u Srbiji i najavila je da će uskoro o tome da govori i u Njujorku.

Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja obeležava se svake godine poslednje srede u februaru, a taj dan se obeležava i u Srbiji.

Današnji Međunarodni dan poznat je kao Dan roze majica i posvećen je podizanju svesti o važnosti borbe protiv vršnjačkog nasilja, promovisanju tolerancije, empatije i solidarnosti među mladima.

Dan roze majica obeležava se širom sveta od 2007. godine, kada je jedan učenik iz Kanade bio meta vršnjačkog nasilja zato što je nosio ružičastu majicu u školi kako bi bio podrška svojoj majci koja se tada lečila od karcinoma, a njegovi drugari su u znak podrške sledećeg dana organizovali akciju i masovno obukli majice u istoj boji, šaljući snažnu poruku protiv nasilja.

Simbolika ovog dana podseća da se zajedničkim snagama može napraviti razlika i izgraditi društvo u kojem je nasilje neprihvatljivo.

Izvor: FoNet/ Tanjug