Da li je Neruda ubijen: Smrt čileanskog pesnika još uvek obavijena velom misterije
Pola veka nakon što je umro i 12 godina nakon što su se prvi put pojavile optužbe da je ubijen po naređenju diktatora generala Augusta Pinočea, smrt najpoznatijeg čileanskog pesnika Pabla Nerude i dalje je obavijena velom misterije.

Istraga o tome traje više od jedne decenije i tek treba da se donesu zaključci.
Forenzičari u Kanadi, Danskoj i u drugim zemljama istraživali su pesnikove posmrtne ostatke u pokušaju da utvrde šta ga je ubilo, ali nisu bili u stanju da daju konačan odgovor.
Tvrdnje pesnikovog ličnog asistenta
U međuvremenu, čovek koji je prvi izneo tu tvrdnju, pesnikov bivši vozač i lični asistent, Manuel Araja, i sam je umro u junu ove godine, u 77. godini, a da nije dočekao kraj slučaja.
“Potrebna nam je istina“, rekao je Nerudin nećak Rodolfo Rejes za BBC u nedavnom intervjuu.
“Lopta je u polju sudije koja istražuje slučaj i svi čekamo da ona kaže šta ima”, rekao je on.
Neruda, koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost 1971. i bio poznat po svojoj ljubavnoj poeziji, umro je pre tračno 50 godina 23. septembra 1973. godine, samo 12 dana nakon vojnog udara koji je doveo generala Pinočea na vlast.
Imao je 69 godina.
Pesnik je bolovao od raka prostate i u njegovoj otpusnoj listi pisalo je da je umro od "kancerogene kaheksije" izazvane tom bolešću.

Ali 2011. godine, Araja, koji je radio za Nerudu u poslednjoj godini pesnikovog života, rekao je da je Neruda dobio smrtonosnu injekciju u bolnici kako bi se sprečio njegov odlazak u egzil u Meksiko, odakle je planirao da predvodi opoziciju Pinočeovom režimu.
Neruda je bio komunista i blizak prijatelj Salvadora Aljendea, socijalističkog predsednika svrgnutog u puču.
“Ubili su Nerudu jer nije bilo u Pinočeovom interesu da on napusti zemlju“, rekao je Araja za BBC.
Ekshumacija i istraga
Kao odgovor na njegovu tvrdnju, Nerudini ostaci su ekshumirani 2013. godine i podvrgnuti forenzičkim testovima.
Panel stručnjaka predvođen naučnicima sa Univerziteta Mekmaster u Torontu i Univerziteta u Kopenhagenu zaključio je da on nije umro od raka, ali nisu mogli da kažu šta je uzrok smrti, pa je naloženo da se uradi više testova.
U februaru 2023. godine saopštili su još jedno zanimjivo otkriće. Našli su tragove bakterije clostridium botulinum u jednom od Nerudinih zuba.
“Soj botulizma proizvodi jedan od najsmrtonosnijih toksina poznatih čovečanstvu, botulinum, i poznato je da je korišćen kao biološko oružje u nekoliko zemalja“, rekli su stručnjaci.
Međutim, upozorili su da nema definitivnog dokaza da je klostridijum botulinum ubio Nerudu, "niti da je namerno korišćen za to".
Izveštaj naučnika sada je pred čileanskim pravosudnim organima.
Očekuje se da će sudija koji razmatra slučaj, Paola Plaza, dati mišljenje o istrazi, iako nije jasno kada. Mogla bi da naredi dodatne testove u pokušaju da utvrdi istinu.
Slučaj podelio Čileance i porodicu Neruda
Dok je Rodolfo Rejes ubeđen da mu je ujak ubijen, drugi nećak - Bernardo Rejes - opisuje celu istragu kao "patetičnu" i lažnu.
Fondacija Neruda, koja upravlja pesnikovim imanjem, nepokolebljiva je da je on umro prirodnom smrću.
Nerudina udovica, Matilde Urutia, nadživela je svog muža 12 godina i nikada nije tvrdila da je ubijen.
Međutim, rekla je da nije očekivala da će umreti tako brzo i da su joj lekari rekli da će verovatno živeti još najmanje šest godina.
Verovala je da je Neruda umro slomljenog srca nakon što je video kako državni udar uništava sve za šta se politički zalagao.
Tužioci su ispitali desetine lekara, medicinskih sestara, diplomata i političara, kao i Nerudine prijatelje koji su ga videli u poslednjim danima njegovog života.
Neki od njih opisuju čoveka koji je bio jako bolestan.
“Bilo mi je jasno da će umreti“, rekla je Aida Figeroa, bliska pesnikova prijateljica koja je bila sa njim u bolnici u njegovim poslednjim satima.
Drugi nisu bili tako sigurni u to.
Gonzalo Martinez Korbala, meksički ambasador u Čileu, video je pesnika dan pre njegove smrti.
“Razgovarao sam sa Pablom Nerudom o pripremama za predstojeći put [u Meksiko]“, rekao je Martinez Korbala istražiteljima.
“Očigledno ga je bolelo to što bi otišao, ali je shvatio i ulogu koju bi mogao da odigra u inostranstvu”, dodao je on.
“Nisam video ništa u njemu što bi sugerisalo da je bio u agoniji, da nije mogao da govori ili da se brine sam o sebi... Nije umirao, a još manje je bio u komi”, kaže Korbala
Zašto je Araja ćutao toliko dugo
Mnogi su se pitali zašto je Araji trebalo skoro 40 godina da iznese tvrdnju o ubistvu.
U svom odgovoru, vozač je rekao da bi 17 godina tokom diktature bilo previše opasno iznositi takvu tvrdnju i da je kasnije, devedesetih i 2000-ih, pokušao da ubedi čileansku štampu da iznese njegovu priču.
“Nisam baš znao kako da to uradim, a u svakom slučaju, niko i nije hteo da me sluša”, rekao je Araja.
Govoreći za BBC u maju ove godine, samo nekoliko nedelja pre smrti, Araja je ponovio svoju tvrdnju.
“Neruda je ubijen. Tvrdio sam to od prvog minuta i govoriću to do dana kada umrem “, insistirao je Araja.
Izvor: BBC