Sednica o predlogu Zakona o zabrani iskopavanja litijuma se nastavlja u sredu: Vlast i opozicija se slažu da je važno mišljenje struke (VIDEO)

U Skupštini Srbije je održan nastavak sednice redovnog zasedanja čija je jedina tačka dnevnog reda opozicioni predlog Zakona o zabrani iskopavanja litijuma.

Sednica Skupštine o zabrani iskopavanja litijuma. Foto: Srđan Ilić

Predlogom izmena Zakona se traži zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade rude bora i litijuma.

Izvor: Insajder

12:23 Oktobar 8.

Danas nastavak skupštinske sednice o zabrani iskopavanja litijuma i bora

Danas u 10 časova nastavlja se rasprava predloga izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojim 86 opozicionih poslanika traži zabranu iskopavanja litijuma i bora.

Jučerašnji početak sednice obeležilo je - njeno odlaganje, jer poslanici vladajuće većine nisu obezbedili potreban kvorum.

Nakon poziva predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić poslanicima vlasti da obezbede kvorum, sednica je počela u 11 sati, sat vremena kasnije od predviđenog.

Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović, kao predlagač izmena i dopuna Zakona, više od dva sata i 20 minuta je obrazlagala da bi te izmene trebalo da budu usvojene zbog negativnih posledica projekta "Jadar" i otvaranja rudnika litijuma, pozivajući se, između ostalog, na mišljenja stručnjaka i akademika.

Usledio je odgovor ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, koja je oko sat vremena i 20 minuta iskoristila da prikaže strane projekta "Jadar" koje smatra dobrim, ali i da optuži bivšu vlast - Demokratsku stranku i Demokratsku stranku Srbije da su dale sve potrebne dozvole kompaniji "Rio Tinto".

Ona je, u ime Vlade Srbije, poslanicima u Skupštini predložila da ne usvoje predložene izmene i dopune Zakona, kojima bi bilo zabranjeno iskopavanje litijuma i bora u Srbiji.

Jučerašnju sednicu obeležilo je i to što je, nakon uvodnih izlaganja Nestorović i Đedović Handanović, predsednica Skupštine Ana Brnabić sišla u poslaničke klupe, odakle se obraćala kao ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS).

Brnabić je takođe najčešće govorila o tome kako je "bivša vlast" omogućila "Rio Tintu" eksploataciona prava izmenama zakona 2006. godine, što su poslanici opozicije odbacili.

Opozicioni poslanici predali su parlamentu predlog izmena i dopuna tog zakona 10. septembra, a ona je prvobitno bila zakazana za ponedeljak, 30. septembar.

Pošto se tog dana završavalo vanredno zasedanje parlamenta, a prethodno nije završena sednica na čijem dnevnom redu je bio rebalans državnog budžeta, sednica o litijumu je pomerena u redovno zasedanje, za ponedeljak, 7. oktobar.

Izvor: Beta

12:27 Oktobar 8.

Kvorum ponovo tek nakon molbe predsednice parlamenta

Na nastavku sednice, u elektronskom sistemu je ponovo bilo prijavljeno manje poslanika od neophodnog broja za kvorum - 52 poslanika, nakon čega je predsednica parlamenta Ana Brnabić ponovo "zamolila" poslanike vladajuće većine da obezbede uslove za rad, što su oni uradili.

Predlog izmena i dopuna tog Zakona jedina je tačka dnevnog reda.

Izvor: Beta

12:53 Oktobar 8.

Nestorović (Ekološki ustanak): Vlast će nastaviti besmislena izlaganja u odbranu projekta Jadar

Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović izjavila je danas da očekuje da će predstavnici vlasti u Skupštini Srbije "nastaviti sa besmislenim izlaganjima" u odbrani projekta Jadar ali i sa "vređanjem i omalovažavanjem" opozicije.

Ona je agenciji Beta kazala da će se i tokom današnjeg zasedanja parlamenta "boriti za reč" kako bi govorila o opozicionom predlogu zakona o zabrani iskopavanja litijumu.

Nestorović, koja je u ime opozicije ovlašćeni predlagač tog zakona, dodala je da joj tokom jučerašnjeg zasedanja nije bilo omogućeno da govori o nekoliko stvari u vezi toga zakona.

Izvor: Beta

12:58 Oktobar 8.
Skupština Srbije o litijumu Foto: Srđan Ilić

Poslanici pitali o kupovini železničkih karata, pravima Bošnjaka i ukidanju sankcija Belorusiji

Poslanici u Skupštini Srbije postavljali su na početku današnje sednice pitanja, na koja Vlada, ministri i institucije treba da odgovore pisanim putem, a zanimalo ih je mnogo toga - od naplate karata za železnički transport, preko zastupljenosti Bošnjaka u srpskim institucijama, do ukidanja sankcija Belorusiji.

Poslanica Demokratske stranke (DS) Dragana Rakić postavila je pitanje Poverenici za zaštitu ravnopravnosti, Zaštitniku građana, Tržišnoj inspekciji i ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću zbog čega preduzeće "Srbijavoz" krši prava pojedinih građana.

"Vrše diskriminaciju jer ukidaju grupama građana mogućnost da kupuju karte. Uveli su kartomate na mnogim seoskim stanicama, ali su one često u kvaru i ne rade. Najveći problem je što tu možete da kupite kartu samo ako imate račun u banci i karticu, ne možete za keš", navela je Rakić.

Naglasila da zbog toga, studenti, nezaposleni, srednjoškolci, poljoprivrednici i svi drugi koji nemaju kartice, moraju da kupe kartu u vozu, za šta se plaća dodatnih 500 dinara.

"Rešenje je da se na kartomatima omogući da se i za keš kupuju karte", ocenila je Rakić.

Ona je ministra Vesića, kao i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, upitala šta se dešava sa autoputem Beograd-Vršac-Temišvar, navodeći da ga Vučić spominje još od 2014. godine.

"Taj put se fantomski pojavljuje svaki put u predizbornoj kampanji, a kako prođe kampanja, tako prođe i ta priča", navela je Rakić i upitala da li je Zrenjanin dobio autoput samo zbog kompanije "Linglong", a Loznica zbog projekta "Jadar".

Poslanica Ekološkog ustanka Milica Marušić Jablanović postavila je pitanje ministarki rudarstva i energetike Dubrakvi Đedović Handanović da li su uzete u obzir emisije ugljen-dioksida (CO2) izazvane tokom celog procesa proizvodnje novih automobila, kada je pričala da će doći do smanjenja emisija CO2 u Srbiji.

"Veliki deo energije koji se koristi za ekstrakciju i preradu litijuma upravo potiče od fosilnih goriva koja emituju upravo CO2. Istraživački podaci kažu da za svaku tonu iskopanog litijuma, oko 15 tona CO2 se emituje u vazduh. Zašto ste nam to prećutali?", pitala je Marušić Jablanović.

Dodala je da je ministarka navela da prelazak na električna vozila smanjuje zavisnost Srbije od fosilnih goriva i upitala kako se napajaju ta vozila.

"Da li možda na struju? Kako se u Srbiji proizvodi struja? Opet koristimo fosilna goriva. A ako ćemo smanjiti korišćenje fosilnih goriva, zašto pravimo nove termoelektrane", upitala je ona.

Marušić Jablanović je pitala i Ministarstvo finansija kada će biti ukinut PDV na doniranje hrane.

"Prema podacima Zavoda za statistiku, oko 20 odsto stanovnika živi u riziku od siromaštva, što znači da imaju primanja ispod 26.500 dinara, od toga 800.000 živi u apsolutnom siromaštvu, a mi ne možemo šest godina da promenimo zakon o PDV-u", navela je ona.

Poslanik grupe PSG - SDA Sandžaka - PDD Ahmedin Škrijelj upitao je Vladu Srbije zbog čega Bošnjacima nije omogućeno ostvarivanje ustavom i zakonom garantovanih na zastupljenost u skladu sa nacionalnom strukturom stanovništva u državnim organima i službama sa javnim ovlašćenjima u sandžačkim opštinama.

On je pitao Vladu i Ministarstvo prosvete zbog čega na Univerzitetu u Novom Pazaru ne postoji nastava na bošnjačkom jeziku, već samo u osnovnim i srednjim školama.

"Da li će se budžetom za 2025. predvideti sredstva za uspostavljanje odgovarajuće katedre na bošnjačkom jeziku na tom Univerzitetu", upitao je Škrijelj.

Poslanik Mi - glas iz naroda Dragan Stanojević upitao je kada će biti ukinute sankcije Belorusiji i kada će biti otvoren let Beograd-Minsk.

On je pitao i ministra bez portfelja zaduženog za odnose sa dijsporom Đorđa Milićevića zbog čega skupštinski Odbor za dijasporu, i on kao predsednik, nisu bili pozvani, niti obavešteni, da se u Skupštini Srbije održava skup srpske dijaspore.

"Prosto je neverovatno da nas o tome ne obaveste. Pitanje za ministra - kakav je to način saradnje, kada smo mi kao skupštinski Odbor, poniženi na takav način", naveo je Stanojević.

Izvor: Beta

13:55 Oktobar 8.

Dve opomene za Parandilovića zbog teških uvreda

Poslanici Skupštine Srbije postavljali su danas na početku sednice pitanja izvršnoj vlasti, a interesovalo ih je ko je i za koje minerale dobio mogućnost da istražuje u blizini vodoizvorišta Studena u Nišavskom okrugu, da li će biti zakazana sednica parlamenta o AP KiM, a poslanik Narodnog pokreta Srbije - Novo lice Srbije Miloš Parandilović dobio je dve opomene posle izrečenih uvreda.

Predsednica parlamenta Ana Brnabić mu je izrekla opomenu, jer je naprednjake nazvao "štakorima" i ukazala da je na taj način uvredio više od 2,3 miliona građanja. 

"Probajte da pokušate da pobedite sebe i da se obraćate građanima u nekom maniru koji je pristojan", poručila je Brnabić i dodala da oni koje je on tako nazvao predstavljaju građane.

Parandilović je nastavio i rekao da "su razorili sve institucije, a da Srbiju podvode kao prostitutku Rio Tintu", posle čega je dobio drugu opomenu.

"Vi i ja nismo na 'ti'. Ali, samo nastavite tako da govorite, jer samo o sebi govorite", rekla je Brnabić.

Poslanik Srbija centar Zdravko Ponoš pitao je ministarku rudarstva i energetike Dubravku Đedović Handanović da li je u decembru 2022. godine bila u delegaciji koja je u Briselu razgovarala sa predstavnicima kompanije Rio Tinto, te šta je bila tema razgovora.

Poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić rekao je da imaju saznanja da jedna australijska kompanija u blizini vodoizvorišta Studena vrši istraživanja, odnosno bušenje u sklopu istraživanja, te upitao kako je moguće da se u to uključi lokalna zajednica, u smislu da mogu da reaguju na vreme.

O istraživanjima na istoj lokaciji je pitala i poslanica Stranke slobode i pravde Jelena Milošević, dok je poslanica Nove Demokratske stranke Srbije Slađana Radisavljević pitala predsednicu parlamenta da li će i kada zakazati sednicu parlamenta o KiM.

Poslanici su, nakon postavljanja pitanja, nastavili raspravu po tački dnevnog reda - izmenama Zakona o rudarstvu koje su podneli poslanici opozicije.

Izvor: Tanjug