Danas se navršavaju 32 godine od otmice iz voza i ubistva civila u Štrpcima

Danas se navršavaju 32 godine od otmice i ubistva civila u Štrpcima, svirepog zločina koji su počinili pripadnici srpskih paravojnih jedinica, pod komandom Milana Lukića.

Stanica u Štrpcima (2010). Foto: Anjči from London, UK/CC BY 2.0 /Wikimedia Commons

Grupa putnika, 18 Bošnjaka, jedan Hrvat i jedno NN lice, oteti su iz voza 671 na stanici Štrpci u Bosni i Hercegovini, a potom i ubijeni. 

Većina ubijenih su bili državljani SR Jugoslavije, uglavnom iz Priboja, Prijepolja, Beograda i Podgorice. Među njima je bilo i državljana Bosne i Hercegovine.

Za taj ratni zločin su najprije osuđeni Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić, a obojica su već odslužili kazne. 

Krajem 2019. godine Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv haškog osuđenika Milana Lukića koga je Haški tribunač osudio na doživotnu kaznu zatvora za ratni zločin u Višegradu, ali ne i za ubistva civila u Štrpcima. 

U oktobru 2022. godine Sud BiH je osudio sedam bivših pripadnika Druge podrinjske brigade VRS za učešće u otmicama i ubistvima. 

Tako su na po trinaest godina osuđeni Obrad i Novak Poluga, Petko Inđić, Radojica Ristić, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Miodrag Mitrašinović, dok je Luka Dragičević oslobođen optužbe, a presudu je 2023. godine u potpunosti potvrdilo Apelaciono veće Suda BiH. 

U februaru 2023. godine Viši sud u Beogradu je prvostepeno osudio Gojka Lukića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Draganu Đekić na ukupno 35 godina zatvora. 

Optuženi Ljubiša Vasiljević je preminuo u julu 2021. godine, a u oktobru 2023. godine Apelacioni sud u Beogradu je ukinuo prvostepenu presudu, a novo suđenje je u toku. 

Lipovac je preminuo u februaru prošle godine pre početka ponovnog suđenja.

Oteti su i ubijeni Adem Alomerović, Džafer Topuzović, Esad Kapetanović, Favzija Zeković, Fehim Bakija, Fikret Memović, Halil Zubčević, Ilijaz Ličina, Ismet Babačić, Jusuf Rastoder, Muhedin Hanić, Nijazim Kajević, Rasim Ćorić, Rifet Husović, Safet Preljević, Senad Đečević, Šećo Softić, Toma Buzov i Zvjezdan Zuličić.

U Prijepolju, pored starog mosta na Limu, 2009. je otkriveno spomen obeležje žrtvama otmice.

Na belom mermernom kamenu u obliku tradicionalnog muslimanskog nadgrobnog spomenika nišana ispisana je poruka "Ko u ovoj zemlji zaboravi 27. februar 1993. i stanicu Štrpci odustao je od budućnosti."

U Bijelom Polju, u februaru 2016. postavljen je spomenik u obliku muslimanskog nadgrobnog spomenika posvećen žrtvama ove otmice.

Izvor: FoNet, Insajder