Đedović: Sigurna isporuka struje i gasa; nastavak saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije
Srbija je, uprkos svim izazovima koje je donela energetska kriza, uspela da sačuva sigurnost snabdevanja električnom energijom i gasom, po cenama koje su pristupačne građanima i ne ugrožavajući konkurentnost privrede, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović.

Đedović je na ministarskom panelu “Kretanje kroz neizvesnosti – postavljanje prioriteta za postizanje nulte neto emisije“, koji se održava u okviru “Abu Dabi nedelje održivosti 2023”, govorila o planovima i prioritetima Srbije u razvoju energetskog sektora u kontekstu izazova koje je donela energetska kriza, saopštilo je Ministarstvo.
„Završetkom dva velika projekta koja su u toku, izgradnjom termoelektrane Kostolac B3 snage 350 megavata i gasnog interkonektora ka Bugarskoj, koji će biti završeni u ovoj godini, obezbedićemo nove kapacitete za proizvodnju električne energije i energetsku infrastrukturu koja će omogućiti da diversifikujemo snabdevanje gasom”, rekla je Đedović.
Ona je naglasila da Srbija deli globalnu viziju Evropske unije kad je reč o dostizanju karbonske neutralnosti i da je u toku izrada strateških dokumenata koji će imati za cilj povećanje udela obnovljivih izvora energije (OIE) u energetskom miksu i smanjenje emisije štetnih gasova. Đedović je rekla da su za veću energetsku nezavisnost i sigurnost snabdevanja potrebni novi kapaciteti koji koriste energiju sunca i vetra, ali i unapređenje energetske efikasnosti.
Srbija trenutno ima više od 550 megavata kapaciteta u sektoru OIE, ne računajući velike hidroelektrane. „Pripremamo aukcije za gradnju oko 400 megavata vetroelektrana, kao i trogodišnji plan aukcija kako bi se dobilo najmanje 1.000 novih megavata iz OIE. Radimo i na unapređenju zakonskog okvira koje treba da omogući veće investicije u sektor OIE, na način da integracija novih kapaciteta iz OIE ne dovede u pitanje stabilnost sistema”, navela je Đedović.
Među prioritetima su i dalji razvoj energetske infrastrukture i bolje povezivanje sa susedima, rekla je Đedović, posebno ističući značaj Transbalkanskog koridora kao projekta koji će doprineti većoj stabilnosti snabdevanja električnom energijom, lakšoj integraciji kapaciteta iz OIE, kao i uspostavljanju regionalne berze električne energije. Đedović je istakla i značaj ulaganja u energetsku efikasnost u javnim zgradama i domaćinstvima, kao i doprinos koji su građani smanjenjem uštedama energije u domaćinstvima dali smanjenju ukupne potrošnje struje u zimskim mesecima.
„Abu Dabi nedelja održivosti” je globalna inicijativa koju su pokrenuli Ujedinjeni Arapski Emirati (i kompanija Mazdar iz UAE) sa ciljem da se ubrza održivi razvoj i podstakne napredak na ekonomskom, socijalnom i ekološkom planu. Skup okuplja šefove država, predstavnike Vlada, investitore, preduzetnike, i druge aktere kako bi razgovarali o klimatskim akcijama i inovacijama koji će obezbediti održiviji svet za buduće generacije.
Sa ministrom energetike UAE dogovoren nastavak saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije (OIE)
Ministarka Đedović prethodno se sastala sa ministrom energetike i infrastrukture Ujedinjenih Arapskih Emirata, Suhailom Al-Mazroueiom, sa kojim je dogovoreno potpisivanje Memoranduma o saradnji u oblasti razvoja vodonika, kao novog energenta, i nastavku saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije.
Na tom sastanku u Abu Dabiju je konstatovano da saradnja Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata u oblasti energetike ide uzlaznom putanjom i da je naredni korak unapređenja saradnje upravo razmena iskustva, stručnog i tehničkog znanja u korišćenju vodonika kao energenta.
„Vodonik je energent budućnosti, koji će omogućiti čistiju energiju sa manjim uticajem na životnu sredinu. UAE imaju znanja, razvijene tehnologije i kompanije koje, na temeljima prijateljskih odnosa naše dve zemlje i lidera, predsednika Aleksandra Vučića i šeika Mohameda bin Zajeda Al Nahjana, već posluju u Srbiji u oblasti OIE i mogu nam biti značajni partneri u daljem razvoju obnovljivih izvora energije (OIE), ali i zelenog i plavog vodonika kao novog energenta u našem energetskom sistemu“, izjavila je Đedović.
Ona je istakla da je korišćenje potencijala OIE važan instrument u povećanju energetske bezbednosti Srbije, kao i u dostizanju vizije klimatske neutralnosti, koja predstavlja jedan od ključnih globalnih izazova. „Najznačajniji rezultat dosadašnje saradnje Srbije i UAE je vetropark „Čibuk 1”, koji proizvodi zelenu energiju kojom je moguće snabdevati 113.000 domaćinstava. Tokom godine počinjemo i sa izgradnjom „Čibuka 2“ snage 150 MW. Tu se verovatno nećemo zaustaviti jer su kompanije iz UAE zainteresovane i za projekte u oblasti solarne energije, u kojoj imaju veliko iskustvo”, navela je Đedović.
Ministar Suhail Al-Mazrouei je istakao da odnosi države počivaju na bratskim odnosima lidera UAE i Srbije koji se zasniva na iskrenom prijateljstvu. Upoznao je ministarku Đedović sa nuklearnim i kapacitetima OIE koje su razvile UAE, kao i sa budućim planovima razvoja energetske infrastrukture.
U nastavku dana, ministarka Đedović će učestvovati na ministarskom panelu “Kretanje kroz neizvesnosti – postavljanje prioriteta za postizanje nulte neto emisije“, koji se održava u okviru “Abu Dabi nedelje održivosti”. Tokom posete Abu Dabiju, predviđen je i susret sa generalnim direktorom Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije Frančeskom La Kamerom.
Izvor: FoNet, Saopštenje Ministarstva rudarstva i energetike