Dodik i vođa SDS izrazili su nezadovoljstvo povodom godišnjice Dejtonskog sporazuma

Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izjavio je da bilo kakav međunarodni intervencionizam u Bosni i Hercegovini izaziva novi korak ka samostalnosti Republike Srpske.

Milorad Dodik. Foto: Srđan Ilić

Dodik je za novinsku agenciju Srna rekao da Republika Srpska neće poštovati nijednu odluku Visokog predstavnika u BiH, Kristojana Šmita, već da će svaka Šmitova odluka biti "korak ka samostalnosti RS".

On je povodom godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma naveo da će zajedno sa predsedavajućom Predsedništva BiH, Željkom Cvijanonović. utvrditi politike koje će "jačati Republiku Srpsku".

Vršilac dužnosti predsednika opozicione Srpske demokratske stranke (SDS), Milan Miličević, izjavio je da je SDS "politički stvorila i u Dejtonu sačuvala Republiku Srpsku".

„Sada, SDS mora pokazati da Republika Srpska može i mora drugačije. Branimo RS, napadnimo kriminal i korupcju", naglasio je Miličević.

On je naveo da je pre 27 godina potpisivanje Dejtonskog sporazuma dočekao na ratištu, dodavši da se borci nekadašnje Vojske RS nisu borili i ginuli da ih "pljačkaju i da im prete, ni oni iz vana, a pogotovo ne iznutra".

„Nismo se borili da nas ponižavaju, da budemo siromašni i da na kraju odlazimo iz Republike Srpske izgubljenog ljudskog dostojanstva i pognute glave", ocenio je Miličević.

Po njegovim rečima, nacionalni interes RS je očuvanje Dejtonskog sporazuma, kao i ekonomsko jačanje RS, što podrazumeva borbu protiv kriminala i korupcije.

„Predvodićemo srpsko jedinstvo po svim važnim pitanjima za napredak Republike Srpske, uz podršku Srbije kao garanta Dejtonskog mirovnog sporazuma", naglasio je Miličević.

Danas se navršava 27 godina od parafiranja Dejtonskog sporazuma, u RS praznik i neradni dan

Na današnji dan pre 27 godina u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen ustavno-pravni poredak te zemlje.

Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH, sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH.

Dejtonski sporazum, posle tronedeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsednici Srbije, Slobodan Milošević, Hrvatske Franjo Tuđman i BiH Alija Izetbegović.

Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD, Vorena Kristofera, a posrednici u pregovorima bili su Ričard Holbruk i general Vesli Klark.

Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.

Dan parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Republici Srpskoj se praznuje kao državni praznik i neradni je dan, što nije slučaj u drugom bh. entitetu, Federaciji BiH.

Srpska strana u BiH ranije je predlagala da se 21. novembar, dan na koji je parafiran Dejtonski sporazum, uspostavi kao dan državnosti BiH, ali su to odbile stranke iz Federacije BiH, u kojoj se kao Dan državnosti BiH proslavlja 25. novembar, Dan ZAVNOBIH-a.

BiH nikada nije usvojila zakon o praznicima na državnom nivou, pa dva njena entiteta zajednički jedino obeležavaju novogodišnje i prvomajske praznike.

izvor: Beta