DRI: Pravosudna akademija u Beogradu teško prekršila obavezu dobrog poslovanja

Državna revizorska institucija (DRI) saopštila je u četvrtak, 18. januara, da je Pravosudna akademija teško kršila obavezu dobrog poslovanja, jer nije otklonila značajne nepravnosti koje su ustanovljene revizijom.

ilustracija, foto: Scott Graham/Unsplash

Otkrivene nepravilnosti se odnose na isplatu plata, naknada i doprinosa na teret poslodavca korisnicima početne obuke kojima je radni odnos na određeno vreme trajao duže od 30 dana.

Dodaje se da Pravosudna akademija nije otklonila ni značajne nepravilnosti u vezi sa zaključenim ugovorima o delu za obavljanje poslova iz delatnosti poslodavca i netačno iskazane donacije i pomoći od međunarodnih organizacija.

Kako se navodi, DRI je o teškom kršenju obaveze dobrog poslovanja obavestila Narodnu skupštinu Republike Srbije i saglasno članu 40. Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji i članu 41. Poslovnika Državne revizorske institucije, uputila Upravnom odboru Pravosudne akademije zahtev za razrešenje odgovornog lica Pravosudne akademije.

Državni revizori su sproveli reviziju finansijskih izveštaja Pravosudne akademije za 2020. godinu, kao i reviziju finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja Pravosudne akademije za 2021. godinu, a sačinjen je izveštaj o reviziji.

Obaveza Pravosudne akademije bila je da ispravi utvrđene nepravilnosti i o tome obavesti DRI, ali je dostavljenom izveštaju DRI utvrdila da za određene materijalno značajne nepravilnosti nisu predočeni dostavljeni dokazi o njihovom otklanjanju.

Iz navedenih razloga, u 2023. godini sprovedena je revizija takozvanog odazivnog izveštaja, nakon čega je DRI sačinila Izveštaj o reviziji odazivnog izveštaja Pravosudne akademije, Beograd i Poslerevizioni izveštaj o merama ispravljanja Pravosudne akademije.

Dodaje se da je DRI i u Izveštaju o reviziji finansijskih izveštaja Pravosudne akademije za 2020. godinu ukazala na to da Pravosudna akademija isplaćuje plate korisnicima početne obuke i nakon što su završili početnu obuku, a kojima je produžavan radni odnos na određeno vreme više puta po šest meseci, u odnosu na propisano vreme trajanja obuke.

Sprovodeći reviziju finansijskih izveštaja, utvrđeno je da Pravosudna akademija kontinuirano, suprotno važećim propisima, i dalje isplaćuje plate, dodatke, naknade i pripadajuće socijalne doprinose na teret poslodavca korisnicima početne obuke kojima radni odnos na određeno vreme traje duže od propisanih 30 meseci.

Revizija se odnosila na 2021. godinu gde je utvrđen iznos nepravilnosti 86 miliona dinara, revizijom finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja u 2022. godini je utvrđen iznos nepravilnosti 96,7 miliona dinara, a revizijom odazivnog izveštaja Pravosudne akademije u 2023. godini je utvrđeni iznos nepravilnosti za period decembar 2022. godine – septembar 2023. godine bio 80,6 miliona dinara.

Izvor: FoNet