Dubravka Đedović Handanović: Srbija može da bude među tri zemlje u Evropi koje proizvode kritičnu sirovinu za razvoj električnih automobila
Dubravka Đedović Handanović izjavila je u utorak da Srbija ima izuzetnu priliku, budući da je bogata raznim strateškim mineralnim sirovinama vrednim milijarde, te da postoji namera da one budu iskorišćene na najefikasniji način, posebno u interesu razvoja industrije, proizvodnje i privrede, te postavila pitanje ko ne bi želeo da ljudi u zapadnoj Srbiji imaju mogućnost zarađivanja hiljadu, hiljadu i po evra i kome to ne bi bilo od koristi. Dodaje da Srbija ima mogućnost da bude među tri zemlje u Evropi koje proizvode kritičnu sirovinu za razvoj električnih automobila

Đedović Handanović je, gostujući na RTS-u, istakla kako je Srbija bogata zemlja mineralnim sirovinama poput litijuma, bora, kobalta, nikla, zlata, srebra i uglja i da ih je važno eksploatisati na održiv način radi ekonomske dobiti, povećanja bruto domaćeg proizvoda, plata i penzija.
Dodala je da to važi i za energetski sektor, gde se projekti moraju razvijati uz pažljivo sagledavanje rizika i prednosti i da se, prilikom odobravanja rudarskih projekata, analiziraju studije izvodljivosti i eksploatacije kako bi bile donete odgovorne odluke.
S obzirom da javnost nije videla studiju uticaja na životnu sredinu, jer je projekat Jadar stopiran, a da se prilikom procesa rudarenja litijuma oslobođa sumporna kiselina, i pitanje kakav bi uticaj bio na ekologiju, kaže da socijalne mreže mogu svašta da zaključe, ali i da šire lažne vesti.
„To nije samo pitanje litijuma, to je pitanje i drugih tema i u Evropi, u svetu, u Srbiji, u najrazvijenim zemljama, da svako može da napiše šta god želi i da ne snosi skoro nikakve posledice. To je ono protiv čega mi treba da se borimo, ne samo kada je ovaj projekat u pitanju, nego kada je uopšte sprovođenje određenih mera, ja ovde pričam pre svega o javnom sektoru, o Vladi. Radimo na odgovoran način, donosimo odluke na osnovu, pre svega, dokumentacije, koja je razvijena, koja je predstavljena, koja je prošla javni uvid, iza koje mogu da stoje i stručnjaci i pre svega kompanije koje razvijaju određene projekte. Treba da dokažu i pokažu koje se tehnologije koriste, da li su one najmodernije. Imamo pravo da tražimo primenjivanje najviših rudarskih standarda, koji se svake godine povećavaju, pre svega u razvijenim zemljama“, kaže Đedović Handanović.
Odgovara da je moguće zeleno rudarenje kada je o litijumu reč i da je moguće da se, pre svega, tehnologija unapređuje.
„Ono što jeste zasigurno je da Srbija ima mogućnost da bude među tri zemlje u Evropi koja proizvodi kritičnu sirovinu za razvoj električnih automobila. Svi želimo zelenu tranziciju, svi želimo energetsku tranziciju, ceo svet se obavezao na zadnjem KOP-u u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, da povećava udeo obnovljivih izvora energije do 2030. godine, sa određenim ciljevima koji su već procenjeni kao skoro nerealni.“, naglasila je Đedović Handanović i dodala da ta obaveza postoji u Nacionalnom energetskom planu.
„Mi se obavezujemo sa svim onim što je u procesu naše integracije naš cilj, kao i cilj EU, koji je pre svega dobar za nas. Bez kritičnih mineralnih sirovina ne može ceo svet da dođe do tih ciljeva, jer vam kritične sirovine trebaju i za vetrogeneratore i za solarne panele i za električne automobile. I svi oni ciljevi koji su postavljeni nemogući su u celom svetu ukoliko se zaista ne podigne nivo eksploatacije i korišćenja mineralnih sirovina“, kaže Dubravka Đedović Handanović.
Đedović Handanović je istakla i da je pokrenuta izmena Zakona o rudarstvu kako bi se što više zaštitili interesi zemlje i građana.
„Ti zakoni su se menjali u zadnjih 20 godina na jedan ili na drugi način. Nekad su nas štitili više, nekad manje, ali zasigurno smo identifikovali gde možemo da ga unapredimo i on će biti realizovan“, rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Izvor: RTS