Đukić Dejanović: Nastava se odvija u 96 odsto škola, samo jedna osnovna škola u blokadi
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je danas da 96 odsto škola u Srbiji radi dok je jedna osnovna škola blizu Pančeva u blokadi i nekoliko Gimnazija u većim gradovima.

Ona je gostujući na Radio-televiziji Srbije kazala da je situacija "bolja nego prethodnih meseci" i dodala da se "život vraća u škole".
Po njenim rečima, obrazovne ustanove su napravile plan nadoknade tako da nastavnici koji rade "uskaču" umesto onih koji ne rade.
"Nastavnici koji rade mogu 30 odsto više da rade pa da dodatno zarade, to predstavlja dodatni vid motivacije (...) Direktori mogu da nam se obrate za pomoć ako nemaju nastavnike koji će držati časove, poslaćemo drugo nastavnika iz nekih susednih škola", navela je ministarka.
Podsetimo, Ministarstvo prosvete poslalo je dopis direktorima osnovnih i srednjih škola u kojem ih poziva, da u najkraćem mogućem roku preduzmu sve mere kako bi se nastava u školi ponovo uspostavila. Nalažu im da utvrde odgovornost zaposlenih koji ne rade, ali i da utvrde razloge za izostanke učenika i preduzmu mere propisane zakonom. To bi značilo pokretanje disciplinskih postupka koji mogu završiti čak i izbacivanjem učenika iz škola. Iz zajednice Puls beogradskih škola kažu da ovaj dopis shvataju kao još jedan u nizu pritisaka Ministarstva, koje je samo izazvalo krizu.
Dopis iz školskih uprava Ministarstva prosvete, bez pečata i delovodnog broja, stigao je na adrese osnovnih i srednjih škola širom Srbije. U njemu se direktori pozivaju da preduzmu sve mere kako bi se nastava odmah ponovo uspostavila.
Kako je navedeno u dopisu, "neophodno je da u najkraćem mogućem roku ispitaju i utvrde odgovornost zaposlenih koji ne realizuju aktivnosti neposrednog rada sa učenicima u punom obimu i Ispitaju i utvrde razloge za izostanke učenika i preduzmu mere propisane zakonom".
Filip Tagić, iz PULS - a beogradskih osnovnih i srednjih škola kaže, da je ovo "još jedna u nizu pretnji pomoću koje Ministarstvo pokušava da prebaci krivicu na prosvetne radnike i učenike".
Takođe, zaposlenima u školama koje su u protestu, prema informacijama Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), većinom stižu umanjene zarade po sličnom principu kao i za prvi deo februarske plate, izjavio je u petak 21. marta, potpredsednik NSPRS Nikola Ćurčin i najavio da se pripremaju tužbe.
Izvor: Beta