Dvadeset šest godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije (VIDEO)
Navršava se 26 godina od ubistva novinara i vlasnika "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavka Ćuruvije. Na današnji dan, u prolazu svoje zgrade u Svetogorskoj ulici u centru Beograda ubijen je sa 18 metaka u leđa. Za taj zločin optužnica se čekala 15, a pravosnažna presuda 25 godina. Dvadeset šest godina kasnije - ubistvo novinara Slavka Ćuruvije ostalo je nerešeno.

"Nema dokaza da su okrivljeni Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić organizovali i učestvovali u ubistvu Slavka Ćuruvije" – saopštio je u februaru 2024. Apelacioni sud oslobađajući nekadašnjeg šefa Državne bezbednosti i trojicu njegovih saradnika.
Radomir Marković bio je šef Državne bezbednosti (DB), Milan Radonjić načelnik beogradskog DB-a, Ratko Romić glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi Službe, a Miroslav Kurak pripadnik rezervnog sastava DB-a.
Prethodno su takođe sudije, ali Višeg suda na osnovu tih istih dokaza rekle da jesu krivi i osudile ih na 100 godina zatvora.

Nakon saopštene presude usledile su brojne reakcije. Trojica oslobođenih, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić, su zbog jedne od tih reakcija tužii su Fondaciju "Slavko Ćuruvija" zbog "povrede časti i ugleda".
Traže odštetu od 500.000 dinara zbog navoda u saopštenju pod naslovom "Slavko Ćuruvija fondacija šokirana presudom Apelacionog suda: Zemlja koja ne kažnjava ubice nema budućnost".
Udruženje novinara Srbije (UNS) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozvali su građane da danas ispred Drugog osnovnog suda u Beogradu podrže Fondaciju "Slavko Ćuruvija", jer će se održati pripremno ročište protiv te fondacije koju su tužili trojica oslobođenih.
Istražujući slučaj ubistva Slavka Ćuruvije, Insajder je za dve decenije otkrio brojne dokaze o tome kako deo državnog sistema radi protiv tog istog sistema i kako istrage zločina koje vode do vrata Državne bezbednosti, počinju ali se i završavaju prikrivanjem dokaza, uništavanjem tragova i opstrukcijama.
O tome da bi konačna presuda za ubistvo Ćuruvije mogla biti i oslobađajuća dugo se spekulisalo. Za Insajder je o mogućnosti takvog ishoda govorio Dragan Kecman, policijski inspektor, čiju je karijeru obeležila istraga o ubistvu novinara u emisiji Brankice Stanković "Kad pobedi mrak".
Izvor: Insajder, Beta