EFJ: Veštačka inteligencija se sve češće koristi za širenje dezinformacija

Evropska federacija novinara (EFJ) upozorila je da se veštačka inteligencija (AI) sve češće koristi kako bi se proizvodili obmanjujući vizuelni i tekstualni sadržaji, sa ciljem širenja dezinformacija koje bi uticale na javno mnjenje, prenosi danas Udruženje novinara Srbije (UNS).

Ilustracija. Foto: Levart_Photographer / Unsplash

"Veštačka inteligencija čini moćne alate svima dostupnim, uključujući i zlonamerne aktere. Zato je važno da se medijska pismenost posmatra kao skup alata i tehnika koje omogućavaju korisnicima da prepoznaju dezinformacije i protumače medijski sadržaj", navode iz EFJ.  

Iz EFJ ističu da porast dezinformacija posebno zabrinjava u vreme opšteg nepoverenja u vesti, dok sa druge strane stav mladih ljudi prema veštačkoj inteligenciji je uglavnom pozitivan, iako mnogi od njih ne razumeju kako veštačka inteligencija funkcioniše. 

Povećanju popularnosti veštačke inteligencije doprinela je i dostupnost alata ChatGTP, nakon čega su, kako dodaju iz EFJ, počele kampanje čiji je cilj uticaj na javnost.  

"Da li će veštačka inteligencija imati pozitivan ili negativan uticaj na novinarstvo i društvo, kako navodi Nemačka asocijacija novinara, zavisi od toga koliko brzo i odlučno kreatori politike reaguju na nove mogućnosti", prenosi EFJ.

Podsetimo, vlasnik televizije Pink Željko Mitrović napravio je snimke sa likovima opozicionih političara koristeći veštačku inteligenciju, a predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio je da je angažovao advokatsku kancelariju koja će preduzeti odgovarajuće pravne radnje protiv njega. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da veštačka inteligencija ne sme da se koristi na način na koji je koristi vlasnik televizije Pink u snimcima o opozicionim političarima i dodao da očekuje reakciju nadležnih organa.

Izvor: FoNet