Egipat: Nesuglasice oko saopštenja na samitu COP 27

Nekoliko zemalja odbilo je da se u zvaničnom saopštenju sa klimatskog samita COP 27 u Egiptu pominje globalni cilj o ograničenju zagrevanja na 1,5 stepen Celzijusa, izjavio je danas specijalni izaslanik SAD za klimu Džon Keri.

AP Photo/Peter Dejong

"Postoji vrlo malo zemalja, nekoliko njih koje su tražile da se ne koristi ova ili ona reč. Znam da Egipat ne namerava da bude zemlja u kojoj ćemo odstupiti od onoga što je postignuto u Glazgovu", rekao je Keri na konferenciji za novinare, odgovarajući na pitanje, koje vlade se protive da se u zvaničnom tekstu pomene cilj o ograničenju zagrevanja od 1,5 stepena Celzijusa, prenosi Rojters.

Svetske vlade složile su se 2015. godine tokom samita Ujedinjenih nacija u Francuskoj da pokušaju da ograniče povećanje prosečne globalne temperature na 1,5 stepeni Celzijusa.

Međutim, emisije štetnih gasova od tada rastu, a naučnici kažu da svet rizikuje da promaši cilj bez brzih i dubokih rezova.

Svet se već zagrejao za više od 1,1 stepena Celzijusa u odnosu na predindustrijsku epohu, navodi Rojters.

Aktivisti traže naknadu za štetu od klimatskih promena

Grupe aktivista koji se bore protiv klimatskih promena demonstrirale su danas u Šarm el Šeiku tokom održavanja klimatskog samita Ujedinjenih nacija COP 27, tražeći isplatu naknade za rastuću "štetu" izazvanu globalnim zagrevanjem.

Pod budnim okom obezbeđenja koje je strogo kontrolisalo proteste, aktivisti, među kojima su bili brojni Afrikanci, insistirali su da "ne može biti klimatske pravde bez ljudskih prava", negodujući zbog toga što im nije bilo dozvoljeno da demonstriraju ispred velikog kongresnog centra gde se održava dvonedeljni samit.

"Ne možemo da prihvatimo nijednu odluku koje je ovde doneta bez isplate naknade za pretrpljenu štetu", poručila je okupljenima jedna aktivistkinja i dodala da se o odredbi Pariskog sporazuma o uvođenju granice globalnog zagrevanja od 1,5 stepen Celzijusa "ne može pregovarati".

Pitanje o "gubitaku i šteti" dospelo je u sam vrh političke agende na klimatskim pregovorima UN, jer se šteta koja se nanosi zajednicama koje žive na prvoj liniji izloženim ekstremnim vremenskim uslovima ili porastu nivoa mora, tokom poslednjih godina sve brže povećava u svim delovima sveta.


Izvor: Tanjug