Ekološki ustanak: Reka Jadar poplavila područje predviđeno za eksploataciju rude litijuma

U selu Bradić kod Loznice izlila se reka Jadar, zbog čega je proglašena redovna odbrana od Osečine do ušća Jadra u Drinu, saopštio je direktor Javnog preduzeća Srbijavode Goran Puzović. Ekološki ustanak upozorava da je reč o podrčuju koje je namenjeno za eksploataciju rude litijuma.

Jadar, Foto: Insajder

“Reka Jadar se ponovo izlila iz korita i poplavila područje predviđeno za eksploataciju rude litijuma, po ko zna koji put u poslednjih 30 godina”, navodi se u saopštenju.

Ekološki ustanak podsetio je da su prilikom poplava u maju 2014. “pukle tri brane, a hiljade tona rudarskog otpada se sa jalovišta rudnika Stolice izlilo u reku Korenitu” koja se uliva u Jadar.

Upozorio da se izvorište podzemnih voda u Srbiji, na desnoj obali Save u prostoru Mačve “ne sme prepustiti Rio Tintu i poslovnim interesima Evropske unije, jer bi bilo kakva nesreća izazvala njegovo trajno zagađenje bez mogućnosti oporavka”.

"Država nije uradila ništa, kao što ne bi uradila da se isto dogodi posle otvaranja rudnika litijuma", navodi Ekološki ustanak ističući kako "kompanija Rio Tinto tvrdi da će deponija toksičnog rudarskog otpada zauzimati površinu od 20 hektara" ili 30 fudbalskih stadiona, a da će i "biti visine od 60 metara, kao petnaestospratna stambena zgrada".

"Zašto vređate zdrav razum građana Srbije? Bilo kakav ulazak zagađivača u taj prostor znači njegov kraj ako dođe do bilo kakvog akcidenta, a područje reke Jadar ima VII stepen seizmičnosti u devedesetpetogodišnjem periodu. Šta bi se desilo ako korupcija 'pojede' armaturu i beton, kao što se već nebrojeno puta dešavalo u Srbiji? Nastupila bi katastrofa i izlivanje ogromne količine toksičnog otpada u Jadar, i dalje u Savu i Dunav", ističe se u saopštenju.

"Nikakve ekonomske prednosti ne mogu biti iznad pijaće vode i zdravlja građana Srbije! I na kraju – kome to nije jasno da se na ovom mestu ne može praviti rudnik i da ga neće biti?", poručuje u saopštenju Ekološki ustanak.

Izvor: FoNet/Tanjug