Eskobar: Okretanje leđa sporazumu znači okretanje leđa Evropi

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je da je u razgovoru sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem jasno naznačio da okretanje leđa sporazumu znači okretanje leđa Evropi, uz sve posledice u smislu neuspeha daljih integracija i bliže saradnje sa Evropom, što je, kako je istakao, ozbiljna posledica sama po sebi.

Gabrijel Eskobar. Foto: Srđan Ilić

"Prvenstveno moramo odmah smiriti tenzije, a to znači da se nadamo da će gradonačelnici neće pokušati da koriste te zgrade opština i da će se kosovska policija povući iz zgrada, ali i da srpski demonstranti napuste te lokacije. A ako bude novih izbora, i kada dođe do novih izbora, Srbi bi trebalo da na njima učestvuju bez ikakvih preduslova'', rekao je Eskobar.

Eskobar je naglasio da, po pitanju novih izbora na severu KiM, "ne želi da čeka do kraja jula, ali da je to plan koji se trenutno razvija".

"Dakle, smatram da je najveći izazov za Srbiju da ubedi Srbe na KiM da se vrate u institucije. To je nešto gde smo usklađeni sa Srbijom. Moramo da se postaramo da Srbi koji učestvuju na izborima i vrate se u institucije, budu dobrodošli", napomenuo je Eskobar.

On je istakao da je predsednik Vučić rekao da će učini sve da iskoristi svoj uticaj da Srbi ponovo učestvuju na izborima na severu KiM.

Eskobar je naveo da očekuje da dijalog između specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka i vlade u Prištini bude nastavljen i nakon što on ode iz Beograda.

''Nadam se da će oni prepoznati da ima jedna posledica, koju sam naznačio, a to je da, kao što sam rekao, okretanje leđa evopskom predlogu znači okretanje leđa EU, a tu je i Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD. Mi, kao njihovi prijatelji, ohrabrujemo ih da se usklade sa nama i da se dođe do regionalne stabilnosti'', rekao je Eskobar na konferenciji za novinare u Beogradu.

Dodao je da ''ako Priština ne želi partnerstvo, da će se onda udaljiti od saveza sa NATO-om, što je samo po sebi velika posledica''.

Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak je izjavio da su Eskobar i on imali duge razgovore sa predsednikom Vučićem i poručio da je potrebno hitno pronaći političko rešenje za trenutnu krizu na severu KiM.

"Formiranje ZSO pravni zahtev za Prištinu"

Gabrijel Eskobar rekao je danas da je formiranje Zajednice srpskih opština pravni zahtev za prištinsku vladu.

"Dakle, pričam o činjenicama. To je u Briselskom sporazumu, u zaključcima Evropskog saveta, u okviru Ohridskog dogovora. To nije sporazum između Kurtija i Srbije, već Kosova i Srbije. Ako Kosovo želi u proces evroatlantskih integracija, mora to da ispuni. Pitanje je da li će se ostvariti sada ili u okviru neke buduće vlade", istakao je Eskobar 

On je istakao da je Ohridski dogovor "sveobuhvatan" za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.

"Tu se jasno navode odgovornosti obe strane. Može se uraditi sve brzo, uključujući i formiranje ZSO. Možemo imati sve, većinu elemenata", poručio je on.

"Rusija ima koristi od podela u Evropi"

Na pitanje o eventualnom ruskom uticaju na Zapadnom Balkanu, Eskobar je rekao da Rusija ima koristi od podela u Evropi.

"Smatram da Rusija nije zainteresovana da dođe do proširenja EU, da koristi krizu u regionu kao nešto čime će dokazati da Zapad ne uspeva. Istina je da je problem na Kosovu postojao i pre Ukrajine, ali mislim da ovo sada nije posledica uticaja Rusije", dodao je Eskobar.

On je ocenio da je Severna Makedonija bila važna u postizanju sporazuma, kao i da su predlozi Skoplja "manje-više uslađeni sa evropskim predlozima". 

"Nisam Kurtiju dao rok"

Eskobar nije želeo da priča o krajnjim rokovima koje SAD i EU traže od Prištine.

"Nisam Kurtiju dao nikakav krajnji rok, ono što sam tražio u Prištini, to je -  pitali su me koji su naredni koraci. (Specijalni izaslanik EU) Miroslav Lajčak i ja smo rekli da nakon ove posete moramo da podnesemo izveštaje. Bela kuća od mene traži da u petak dam najnovije informacije o tome šta se dešava, a i on (Lajčak) mora da izvesti Žozepa Borelja šta se dešava. Ali, to je naredni korak za mene, nije krajnji rok. Na osnovu narednog izveštaja, donećemo neke odluke o budućnosti, ali nije nikakav krajnji rok ni za koga", naveo je Eskobar.

Na kraju, Eskobar je rekao da su SAD posvećene da "pomognu Srbiji i Kosovu na način koji odgovara svima" i da to ide ka regionalnom planu koji ide u korist svima koji žive na Zapadnom Balkanu.

"Ne smemo da zaboravimo da Balkan može da bude najbrže rastući deo Evrope, najdinamičniji deo Evrope, koji pruža doprinos regionalnoj bezbednosti", zaključio je Eskobar.

"Odnosi SAD i Srbije prevazilaze trenutnu krizu"

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan izjavio je da odnosi SAD i Srbije prevazilaze trenutnu krizu, što se ponekad zanemaruje.

''Odnosi SAD sa Srbijom i celim regionom prevazilaze trenutnu krizu, ali to sam morao da razjasnim, zato što se to ponekad zanemaruje'', rekao je Eskobar.

Eskobar je ocenio da su odnosi SAD i Srbije i dalje značajni, i da u njima dosta pozitivnih stvari.

''Zainteresovani smo da razvijamo bilateralne odnose sa Srbijom, kao i sve prilike koje ti odnosi mogu doneti u domenu obrazovanja, nauke, sporta i, pogotovo, biznisa'', rekao je Eskobar.

On je dodao da postoje planovi da Američka privredna komora u Srbiji poseti Vašington, kako bi se, kako je rekao, istražili načini da se prodube bilateralni ekonomski odnosi dve zemlje.

Izvor: Tanjug