Evropol: Razbijena mreža krijumčara oružja sa Zapadnog Balkana u zapadnu Evropu

U zajedničkoj operaciji Evropola i Evrodžasta sedam osoba je uhapšeno zbog sumnje da su oformile međunarodnu mrežu za krijumčarenje vatrenog oružja, uključujući jurišne puške i granate, u zapadnu Evropu sa Zapadnog Balkana.

Zgrada Evropola u Hagu, foto: OSeveno/Wikipedia/OSeveno - Own work CC BY-SA 3.0

Do hapšenja je došlo nakon niza koordinisanih racija u Francuskoj, Španiji i Bosni i Hercegovini, a zaplenjeno je 25 jurišnih pušaka tipa AK, 126 ručnih bombi raznih vrsta, 25 kg AK municije, jedan mitraljez i jedna puška.

Istraga je počela u septembru 2023. godine, kada su bosanskohercegovačke službe za sprovođenje zakona obavestile slovenačke vlasti da se vozilo koje prevozi velike količine oružja i municije kreće prema Francuskoj.

Slovenačke vlasti su potom obavestile austrijske kolege, koje su zaustavile vozilo sa slovenačkim registracijama, u kojem se nalazilo oružje, navodi se na sajtu Evropola.

Telefonski snimci slovenačkog vozača doveli su istražitelje do francuskih kontakata i ukazali na širu mrežu, koja uključuje srpske, bosanskohercegovačke, slovenačke, španske i francuske državljane.

Izvor: Tanjug