SEOS u pismu EK o projektu Jadar: Nadamo se da Evropa neće gledati isključivo svoj interes na štetu drugih

Evropska komisija je usvojila prvih 47 strateških projekata koji bi trebalo da osiguraju zelenu budućnost. Na spisku projekata nema nijednog projekta iz Srbije, odnosno nema projekta Jadar; a Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) obratio se pismom Evropskoj komisiji povodom predstavljanja prve grupe strateških projekata po Zakonu o kritičnim sirovinama EU gde je, kako je navedeno, Rio Tinto kandidovao svoj sporan i kontroverzni projekat Jadar, koji se odnosi na eksploataciju i preradu litijuma u zapadnoj Srbiji.

Gornje Nedeljice. Foto: Srđan Ilić

Inače, Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) postavljen je kao garant evropske zelene budućnosti. Svi izabrani projekti se nalaze u zemljama članicama Evropske unije (EU) i odabrani su među 122 prijavljenih na javni poziv objavljen prošlog leta. Odabrani projekti, objavljeni na sajtu EK, odnose se na 14 kritičkih sirovina kao što su litijum, aluminijum, magnezijum, kobalt, bor, nikl...

EK navodi da novi strateški projekti predstavljaju važan kamen temeljac u primeni Zakona o kritičnim sirovinama, koji ima za cilj da obezbedi da evropska ekstrakcija, prerada i reciklaža strateških sirovina zadovolje 10, 40 i 25 odsto evropske potražnje do 2030.

Pomažući Evropi da ispuni ove ciljeve, novi strateški projekti znatno doprinose evropskoj zelenoj i digitalnoj tranziciji, istovremeno podržavajući evropsku odbrambenu i vazduhoplonu industriju, piše u saopštenju.

„Na samom početku naših najvažnijih strateških lanaca snabdevanja su sirovine. One su, takođe, neophodne za dekarbonizaciju našeg kontinenta. Međutim, Evropa trenutno zavisi od trećih zemalja na mnoge kritične sirovine koje su joj najpotrebnije. Moramo da povećamo sopstvenu proizvodnju, diverzifikujemo naše spoljno snabdevanje i da napravimo zalihe. Danas smo identifikovali 47 novih strateških projekata, koji će nam prvi put pomoći da obezbedimo sopstveno domaće snabdevanje kritičnih sirovina. Ovo je prekretnica za evropski suverenitet kao industrijske moći“, rekao je izvršni potpredsednik za prosperitet i industrijsku strategiju Stefan Sežurne.

Novih 47 strateških projekata locirani su širom 13 članica EU: Belgija, Francuska, Italija, Nemačka, Španija, Estonija, Češka, Grčka, Švedska, Finska, Portugal, Poljska i Rumunija.

U saopštenju se navodi da su ovi projekti izabrani jer doprinose sigurnom snabdevanju EU strateškim sirovinama, pridržavaju se ekoloških, društvenih i upravljačkih kriterijuma i tehnički su izvodljivi.

Dodaje se da izabrani projekti takođe pokazuju jasne prekogranične koristi za EU.

SEOS u pismu EK o projektu Jadar: Nadamo se da Evropa neće gledati isključivo svoj interes na štetu drugih

U pismu SEOS poručuje da "šta god Evropska komisija bude odlučila u vezi tog projekta", rudnika u dolini Jadra neće biti. 

"Neće ga biti jer je za građane Srbije poguban i štetan sa mnogo aspekata. Neće ga biti jer je razvijan na netransparentan način, zasnovan na korupciji i mnogim kršenjima srpskog Ustava, srpskih i međunarodnih zakona i konvencija", navodi se u pismu.

Ekološki savez navodi da se nada da će razum preovladati i da Evropa neće sebično gledati isključivo svoj interes na štetu drugih.  

"Nadamo se da Evropa neće porušiti temelje onoga na čemu je zasnovana, pogotovo u trenutku kad se narod Srbije bori za evropske vrednosti, a protiv kriminala i korupcije. Čekamo ispit zrelosti stare gospođe Evrope", poručuje SEOS u pismu. 



Izvor: FoNet