Evropska unija šalje misiju u Jermeniju da pomogne u demarkaciji granice s Azerbejdžanom
Evropska unija će poslati "civilnu misiju" u Jermeniju duž granice s Azerbejdžanom da uspostavi poverenje između dve zemlje i pomogne u demarkaciji granica, javile su danas dve strane posle sastanka pod pokroviteljstvom EU i Francuske u Pragu.

„Misija će početi u oktobru i trajaće maksimum dva meseca. Cilj misije je uspostavljanje poverenja i doprinos komisijama za demarkaciju granica", navodi se u zajedničkom saopštenju objavljenom posle razgovora četiri strane.
U Pragu su se na margini skupa o osnivanju Evropske političke zajednice sastali jermenski premijer Nikol Pašinijan, azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev, francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel. Sastanak četiri zvaničnika trajao je više sati, do kasno noćas.
„Jeremenija je prihvatila da olakša uspostavljanje te misije, a Azerbejdžan je prihvatio da sarađuje sa misijom o pitanjima koja se odnose na njega", navodi se dalje u zajedničkom saopštenju.
„Jermenija i Azerbejdžan potvrdili su privrženost Povelji Ujedinjenih nacija i deklaraciji iz Almatija iz 1991. godine prema kojoj one uzajamno priznaju teritorijalni integritet i suverenitet", dodaje se u saopštenju.
Sporazumom iz Almatija osnovana je Zajednica nezavisnih država (ZND) koja okuplja više bivših sovjetskih republika, među kojima i Jermeniju i Azerbejdžan.
U septembru ubijeno je najmanje 286 ljudi u sukobima između Jermenije i Azerbejdžana, u najtežim borbama dva kavkaska suseda od rata 2020. godine.
Jermenija je sa Azerbejdžanom u novembru 2020. sklopila mirovni sporazum uz posredstvo Rusije, posle ponižavajućeg poraza jermenskih snaga u šestonedeljnom ratu oko Nagorno-Karabaha, u kojem je poginulo više od 6.500 ljudi. Ruske mirovne snage raspoređene su u jednom delu. Jermenija je tim sporazumom izgubila kontrolu nad delom Nagorno-Karabaha i okolnim oblastima u Azerbejdžanu posle više od 25 godina.
U vreme kada je Moskva sve izolovanija na međunarodnoj sceni zbog napada na Ukrajinu, SAD i EU preuzeli su glavnu ulogu posrednika u procesu normalizacije odnosa između Bakua i Jerevana.
Izvor: Beta/AFP