Više od pola miliona potpisa na peticiji za istragu UN zbog upotrebe zvučnog oružja; Vučević: Spremni smo na međunarodnu istragu

Peticiju pokreta Kreni-Promeni kojom se zvaničnika UN, Saveta Evrope i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) traži nezavisna međunarodna istragu upotrebe, kako se navodi, zvučnog topa 15. marta protiv demonstranata u Beogradu, potpisalo je više od 510.000 građana. S druge strane, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je Vlada spremna na međunarodnu istragu povodom, kako je rekao, lažnih optužni da je na protestu 15. marta upotrebljen zvučni top.

Terazije,, foto: Insajder

Potpisnici peticije traže "nezavisnu međunarodnu istragu upotrebe zvučnog topa 15. marta protiv mirnih demonstranata u Beogradu, uključujući medicinske, pravne i tehničke aspekte njegovog uticaja na zdravlje i ljudska prava".

U tekstu peticije se navodi da se traži i identifikacija odgovornost institucija i pojedinaca koji su naredili, omogućili ili izvršili upotrebu zvučnog oružja. Kao i međunarodne smernice i zabranu upotrebe zvučnog oružja protiv civila u mirnodopskim okolnostima.

Peticija će biti upućena specijalnoj izvestiteljki UN za prava na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja Đini Romero, specijalnoj izvestiteljki UN za slobodu mišljenja i izražavanja Ireni Kan, komesaru za ljudska prava Saveta Evrope Majklu O’Flaertiju i predstavniku Organizacije za evropsku i bezbednosnu saradnju. 

U peticiji, dostupnoj na sajtu Kreni-Promeni, navodi je da su u subotu „mirni demonstranti u Beogradu, dok su odavali počast stradalima na železničkoj stanici u Novom Sadu, bili su meta upotrebe zvučnog topa (LRAD) – uređaja koji, kada se ne koristi u komunikacione svrhe, predstavlja sredstvo prinude sa potencijalno ozbiljnim posledicama po zdravlje“.

„LRAD emituje ekstremno glasne i potencijalno štetne talase koji mogu izazvati trajna oštećenja sluha, dezorijentaciju i druge ozbiljne zdravstvene posledice. Postoje ozbiljne indicije da su demonstranti bili izloženi ovom sredstvu bez upozorenja i bez opravdanja“, dodaje se u tekstu.

Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (ICCPR) je pravno obavezujući dokument i Srbija, kao naslednica bivše Jugoslavije koja je potpisala Pakt, u obavezi je da uskladi svoje zakone sa ovim međunarodnim standardima. 

„Srbija kao članica navedenih međunarodnih institucija i potpisnica međunarodnih ugovora dužna je da svojim građanima garantuje pravo na slobodu okupljanja i izražavanje mišljenja. Upotreba nedozvoljenih sredstava protiv civila predstavlja ozbiljno narušavanje ustavnih i međunarodno priznatih prava građana, što zahteva hitnu reakciju međunarodnih tela“, zaključuje se u tekstu peticije. 

Šta je „zvučni top“

„Zvučni top“ je kolokvijalni naziv za dalekometni akustični uređaj prvobitno razvijen u Sjedinjenim Američkim Državama, Long-Range Acoustic Device (LRAD). Koristi se uglavnom za kontrolu masa i razbijanje demonstracija; uređaj emituje izuzetno glasan, fokusiran zvuk koji može da izazove jaku glavobolju, mučninu, dezorijentisanost, pa čak i trajno oštećenje sluha.

Spremni smo na međunarodnu istragu povodom lažnih optužbi

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je Vlada spremna da uputi zvaničan poziv američkom Federalnom istražnom biro (FBI) i ruskoj obaveštajnoj službi FBD da dođu i sprovedu istragu o navodnoj upotrebi zvučnog topa na subotnjem protestu u Srbiji.

On se osvrnuo i na tvrdnje o zdravstvenim tegobama pojedinih građana nakon protesta 15. marta I rekao da je u pitanju „koordinisano instruisano javljanje lekaru posle dva dana kao što je bio slučaj na Kosovu i Metohiji devedesetih kada su se trovala samo albanska deca u školama“.

Studentski protest „15. za 15“ prekinut je u subotu uveče nešto posle 19 sati, tokom petnaestominutne tišine, kada je nastao stampedo u Ulici kralja Milana, nakon što je odjeknuo razorni zvuk. Sumnje učesnika protesta da je reč o „zvučnom topu“ – oružju koje emituje intenzivne zvučne talase u određenom pravcu i koje nije zakonom dozvoljeno – MUP, ali i srpski zvaničnici odmah su demantovali.

Student Fakulteta političkih nauka Miloš Kovačević kaže za Insajder da je događaj „izuzetno strašno iskustvo koje neće zaboraviti do kraja života“.

Na društvenim mrežama građani su opisivali svoja iskustva, ističući veliku neprijatnost, uznemirenost i fizičke manifestacije.

„Neki jeziv zvuk je upotrebljen. Ne znam šta je to, čujem neki top. Lično sam imala osećaj da u mirnu masu koja ćuti uleće ogroman voz, ta huka, buka i udar nečeg kao vetar. Zaglušujuće!  Zatim jak vrisak ljudi i svi uzmiću unazad, padaju preko mene… Zadržava me neki momak. Moju kćer u tom povlačenju guraju i ona upada u neki ulaz. Bela skroz. Preplašena… Ja ovo nikad nisam osetila. Nešto su koristili za razbijanje demonstracija, to je sigurno“, navodi se u jednoj od objava.

I dok mnogi građani tvrde da su potražili lekarsku pomoć zbog posledica udara, Ministarstvo zdravlja to ne potvrđuje. 

MInistarstvo unutrašnjih poslova ne odgovara na pitanja Insajdera među kojima je ono ako nije korišćen „zvučni top“, šta je ono čemu su građani svedočili.

BIA je preko tabloida ponudila svoju verziju događaja. Prema njima, u pitanju je masovna panika. Svedoci ovu verziju smatraju neuverljivom i traže racionalne i dokazima potkrepljene odgovore.

Izvor: Insajder