Grubješić: Novi pristup u dijalogu trebalo bi da znači da se odustalo od uzajamnog prizananja

Novi pristup u dijalogu Beograda i Prištine trebalo bi da znači da se odustalo od nametanja uzajamnog priznanja kao finalnog rešenja i da će se razgovarati o modelima normalizacije o kojima bi mogli da se postignu saglasnost i kompromis, ocenila je za Kurir Suzana Grubješić iz Centra sa spoljnu politiku.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kosovski premijer Aljbin Kurti, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đozep Borelj i specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak tokom jedne od prethodnih rundi dijaloga u Briselu. Foto: FoNet/Evropski savet

Grubješić je istakla da povećavanje broja posrednika u dijalogu dve strane, uključivanjem savetnika dve najmoćnije evropske države, znači podršku Miroslavu Lajčaku "koji objektivno nije bio u prilici da postigne neke značajnije rezultate", ali i činjenicu da Evropa želi da ostane glavni posrednik.

Prema njenim rečima, rat u Ukrajini se vodi na evropskom tlu i otvaranje još jednog žarišta bi imalo ogromne posledice.

Nerealno je očekivati da bi dijalog mogao da se okonča u nekom kratkom roku, jer postoji veliki broj neispunjenih obaveza iz prethodnih sporazuma, od kojih je najznačajnija Zajednica srpskih opština, rekla je Grubješić. 

Izvor: FoNet