Gutereš: U Ukrajini tokom invazije masovna kršenja ljudskih prava

U Ukrajini su tokom invazije "najmasovnije" kršena ljudska prava nego bilo gde u svetu danas, izjavio je šef Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš. Foto: Beta/Salvatore Di Nolfi/Keystone/AP

On je u govoru pred Savetom za ljudska prava Ujedinjenih nacija u Ženevi rekao da je ruska invazija dovela je do velikog broja ubijenih, obimnog razaranja i raseljavanja.

Gutereš je rekao da su napadi na civile i civilnu infrastrukturu uzrokovali "mnogo žrtava i stravičnu patnju". Naveo je i slučajeve seksualnog nasilja, nestanaka, proizvoljnog zatvaranja i kršenja prava ratnih zarobljenika koje su UN dokumentovale.

Dodao je da je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima "previše puta zloupotrebljena i prekršena".

"Isti ljudi je i koriste za političku dobit i ignorišu. Ovo je trenutak da stanemo na pravu stranu istorije", rekao je on Savetu, najvišem telu UN za ljudska prava.

Rusija se iz tog tela povukla prošle godine nakon porasta međunarodnog pritiska zbog rata u Ukrajini.

Tirk osudio besmislenu invaziju Rusije na Ukrajinu

Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Folker Tirk osudio je danas besmislenu invaziju Rusije na Ukrajinu na početku sednice Saveta za ljudska prava. Tirk je, u jednom od svojih prvih govora pred 47-članim Savetom, upozorio da napredak u oblasti ljudskih prava nazaduje, pa se čak i poništava, navodeći rusku invaziju na Ukrajinu kao primer ugnjetavanja, preneo je Rojters.

Tokom sastanka, koji traje do 4. aprila, mnoge države će nastojati da produže mandat istražnog tela UN uspostavljenog da istražuje zločine u Ukrajini, navela je agencija.

Kijev, koji je pozvao na osnivanje specijalnog tribunala koje bi krivično gonilo političko i vojno rukovodstvo Rusije zbog invazije, naveo je da je postojanje tog tela neophodno da bi se obezbedilo da Rusija odgovara. "Verujemo da bi trebalo da dođe i do tehničkog proširenja mandata", rekla je novinarima u petak Jevhenija Filipenko, stalna predstavnica Ukrajine u Kancelariji UN-a u Ženevi. Kijev i njegovi saveznici su nezadovoljni učešćem zamenika ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Rjabkova, koji će se obratiti Savetu u četvrtak. Biće to prvi put da ruski zvaničnik pisustvuje lično sastanku od početka rata u Ukrajini.

Rusija, koja negira da je počinila ratne zločine ili gađala civile u Ukrajini, suspendovana je iz Saveta zbog invazije u aprilu, ali i dalje može da učestvuje kao posmatrač, navela je agencija. Savet UN za ljudska prava sa sedištem u Ženevi je jedino telo koje čine vlade sa ciljem zaštite ljudskih prava širom sveta.

On nema pravno obavezujuću snagu, ali debate u tom telu često skreću pažnju na određena pitanja i mogu da dovedu do istraga, koje potom mogu da kreiraju procese pred međunarodnim i domaćim sudovima.

Sastanku će prisustvovati i drugi visoki zvaničnici zemalja, među njima i nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, kao i njen iranski kolega Hosein Amir Abdolahian.

Izvor: Beta, Tanjug