Hil: Beograd i Priština imaju još mnogo koraka da prođu u dijalogu

Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil izjavio je u intervjuu koji je organizovao Atlantski savet da pregovarači Beograda i Prištine imaju mnogo koraka da prođu u dijalogu.

Kristofer Hil, ambasador SAD-a u Srbiji. Foto: Srđan Ilić

"Oni imaju mnogo koraka da prođu u ovom dijalogu i mislim da je veoma važno proći kroz njih. Na primer, postoji pitanje energije tamo gde nije bilo razumevanja, iako su blizu dogovora ko obezbeđuje struju, kolika će biti cena, ko je naplaćuje i slične stvari. Dakle, to je jedno pitanje koje treba rešiti", rekao je Hil, prenosi N1.

Kao još jedan važan korak naveo je i rešavanje pitanja nestalih, a na pitanje da li zahtev američkog izaslanika Gabrijela Eskobara da Srbija odustane od narativa da je Kosovo Srbija, već da Kosovo i Srbija treba da budu Evropa, Hil kaže da je "pitanje Kosova krajnje emotivno za mnoge Srbe, ali napredak je postignut".

On je dodao da želi da vidi Kosovo i Bosnu i Hercegovinu u Otvorenom Balkanu i da nije siguran da je "valjana kritika kada se kaže da je Otvoreni Balkan pokušaj Srbije da dominira nad ostalima", podsećajući da je decenijama ranije govoreno u Evropskoj uniji o Nemačkoj kao prevelikoj.

Na pitanje zašto SAD podržavaju Otvoreni Balkan, Hil je rekao "pre svega, otvoren je", odnosno može da mu se pridruži ko hoće, što važi i za Kosovo, potom zato što podržava standarde EU i jer je "fokusiran na to da uradi nešto, a ne da proučava probleme u narednih 10 godina". 

Govoreći o stavu predsednika Aleksandra Vučića o sankcijama Rusiji, Hil je rekao da su ta pitanja izazov, ali da zna da reč sankcije "ima prilično teško značenje za mnoge Srbe".

Istakao je da nije na SAD da obećavaju Srbiji članstvo u EU, ali će je na tom putu ohrabrivati, posebno u reformama koje koče taj proces, a tiču se vladavine prava i slobode medija.

Hil je istakao da nije upitno da u mnogim zemljama, uključujući Srbiju, postoje izazovi u vezi sa slobodom medija i da nema dileme da treba uraditi više po tim pitanjima, ali je ukazao da Srbija nije jedina zemlja sa takvim problemima.

Izvor: FoNet