Ilir Gaši, Tamara Skrozza, Antonela Riha i Vukašin Obradović: Nastavićemo borbu

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu objavio je danas odluku po kojoj država Srbija nije prekršila član 10. o slobodi izražavanja Evropske konvencije time što nije obezbedila zaštitu novinara i aktivista od kampanje targetiranja koju su sprovodili pojedini mediji, navodi se u zajedničkom saopštenju četvoro novinara koji su podneli predstavku.

U zajedničkom saopštenju Ilira Gašija, Tamare Skrozza, Antonele Riha i Vukašina Obradovića ukazuje se da oni kao podnosioci predstavke Evropskom sudu za ljudska, po nalazu suda, prava nisu iskoristili "raspoložive efikasne pravne lekove", poput obraćanja Regulatornom telu za elektronske medije (REM) i sudu radi naknade štete.

Sud je izneo i stav da postupanje domaćeg Tužilaštva nije bilo nerezonsko, niti arbitrarno, već da je ispravno odlučilo da odbaci krivičnu prijavu četvoro podnosilaca, navodi se u njihovom saopštenju.

Oni podsećaju da su u junu 2016. u tabloidu Informer, na TV Pink i u više drugih medija, bili optuženi za pokušaj nasilnog zbacivanja režima i za planiranje atentata na tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića.

Kako se podseća, u grupi navodnih zaverenika, pored potpisnika, našli su se i Borka Pavićević, Zoran Kesić, Nemanja Nenadić i Branislav i Sergej Trifunović.

Pokrenuli smo postupke pred domaćim institucijama da bismo odbranili pravo na slobodu govora i skrenuli pažnju javnosti na činjenicu da u ovdašnjim medijima svako ko argumentovano kritikuje vlast može bez ikakvog osnova da bude javno optužen za najteža krivična dela, u našem slučaju za delo za koje je zaprećena zatvorska kazna od 40 godina, ukazuje četvoro novinara.

Razlog zbog kojeg smo podneli predstavku sudu u Strazburu, kako objašnjavaju, upravo je činjenica da pravna sredstva koja su na raspolaganju nama i našim kolegama nisu efikasna.

Da nije tako, tabloidi ne bi izgledali ovako kako izgledaju, a novinari i aktivisti ne bi bili njihove svakodnevne žrtve, navode Gaši, Skrozza, Riha i Obradović.

To je vidljivo i iz izdvojenog mišljenja sudije Koskelo koja je pravilno ocenila razmere problema, prepoznajući ozbiljnost upućenih optužbi od strane provladinih medija koje prevazilaze uobičajenu uvredu, te opasnost po demokratsku debatu i razmenu mišljenja koju tako "agresivna, potencijalno toksična i zastrašujuća diskreditujuća kampanja" za sobom nosi, predočeno je u saopštenju novinara.

Ovo četvoro novinara navode da nisu pokrenuli građansku parnicu, koja im je bila na raspolaganju, jer im primarni cilj nije bila zaštita njih samih ili naknada štete, već delovanje u javnom interesu, da bi se zaštitilo pravo na slobodu izražavanja i krhka demokratija u Srbiji.

Mi ćemo našu borbu nastaviti i pozivamo sve da nam se u tome pridruže. Ako izgubimo slobodu govora, izgubićemo i sve druge slobode, zaključuju Gaši, Skrozza, Riha i Obradović.

Izvor: FoNet