Indija lansirala lender i rover da bi istražila stranu Meseca koja se ne vidi sa Zemlje

Indijska svemirska letelica krenula je danas u misiju da se spusti na površinu Meseca koja nije vidljiva sa Zemlje. Letelica je nazvana Čandrajan-3, što na sanskritu znači "Mesečeva letelica".

Indija lansirala letelicu. Foto: Tanjug/AP Photo/Aijaz Rahi

Letelica je lansirana sa rampe u Sriharikoti u južnoj Indiji sa orbiterom, lenderom i roverom i njeno putovanje će trajati nešto više od mesec dana.

Uspešno sletanje učinilo bi Indiju četvrtom zemljom, posle Sjedinjenih Država, Sovjetskog Saveza i Kine, koja je postigla taj podvig.

Indijski premijer Narendra Modi poručio je da je počelo "novo poglavlje u indijskoj svemirskoj odiseji". 

On je lansiranje rakete nazvao velikim dostignućem koje potvrđuje "nemilosrdnu posvećenost" indijskih naučnika. 

Televizijski snimci pokazuju da je raketa poletela sa kosmodroma u južnoj državi Andra Pradeš, ostavljajući za sobom oblak dima i vatre, prenosi Rojters.

Direktor svemirske agencije Indije ISRO-a Sredhara Panicker Somanath rekao je da je glavni cilj ove misije bezbedno i meko sletanje na Mesec i da je indijska svemirska agencija usavršila veštinu  dosezanja do Meseca, "ali da je sletanje ono na čemu agencija radi".

Prethodni pokušaj Indije da spusti robotsku svemirsku letelicu blizu malo istraženog južnog pola Meseca završio se neuspehom 2019. godine jer je letelica izgubila kontakt sa svojim lenderom kada je ušla u orbitu oko Meseca.

Izvor: Beta