Indija ispisala istoriju i postala četvrta zemlja koja je spustila letelicu na Mesec

Indija je spustila svoju svemirsku letelicu Čandrajan-3 na Mesec, postavši tek četvrta zemlja koja je ikada napravila takav podvig.

Novinari prate sletanje letelice Chandrayaan-3 na Mesec Foto: Tanjug/AP Photo/Aijaz Rahi

Misija bi mogla da učvrsti status Indije kao globalne supersile u svemiru. Ranije su samo Sjedinjene Države, Kina i bivši Sovjetski Savez izvršile meko sletanje na površinu Meseca.

Mesto sletanja letelice Čandrajan-3 je takođe bliže južnom polu Meseca nego što je bilo koja druga svemirska letelica u istoriji uspela da mu priđe. 

Region južnog pola se smatra područjem od ključnog naučnog i strateškog interesa za svemirske nacije, jer naučnici veruju da je region dom naslaga vodenog leda.

Voda, zamrznuta u senovitim kraterima, mogla bi da se pretvori u raketno gorivo ili čak vodu za piće za buduće posade  svemirskih misija.

Indija, Mesec, letelica, sletanje
Osoblje Indijske organizacije za svemirska istraživanja proslavlja sletanje letelice Chandrayaan-3 na Mesec Foto: Tanjug/AP Photo/Aijaz Rahi

Pokušaj Indije da spusti svoju letelicu blizu južnog pola Meseca došao je samo nekoliko dana nakon neuspelog pokušaja druge države da uradi istu stvar. Ruska svemirska letelica Luna 25 srušila se na Mesec 19. avgusta nakon što su njeni motori otkazali, čime je okončan prvi pokušaj sletanja na Mesec posle 47 godina.

Dok se Čandrajan-3 približavao Mesecu, njegove kamere su snimile fotografije, uključujući i onu snimljenu 20. avgusta koju je indijska svemirska agencija objavila u utorak. Na njoj se vidi krupni plan mesečeve prašnjave sive površine.

Indijski lunarni lender sastoji se od tri dela: lendera, rovera i pogonskog modula, koji je do sada davao svemirskoj letelici sav potisak potreban da pređe 384.400 kilometara razdaljine između Meseca i Zemlje.

Lender, nazvan Vikram, završio je precizne manevre potrebne da se izvrši meko sletanje na površinu Meseca nakon što je izbačen iz pogonskog modula. Unutra je ušuškan Pragjan, mali rover sa šest točkova koji će se pokrenuti sa lendera tako što će se kotrljati niz rampu.

Mesec, Indija, letelica
Naučnici Indijske organizacije za svemirska istraživanja iščekuju sletanje letelice Chandrayaan-3 na Mesec Foto: Tanjug/AP Photo/Aijaz Rahi

Lender, koji je težak oko 1.700 kilograma, i rover od 26 kilograma u svom sastavu imaju naučne instrumente spremne da obrade podatke kako bi pomogli istraživačima da analiziraju površinu Meseca i daju nove uvide u njen sastav.

Dr Angela Marusiak, pomoćnica profesora istraživanja na Lunarnoj i planetarnoj laboratoriji Univerziteta u Arizoni, rekla je da je posebno uzbuđena što lunarni lender uključuje seizmometar koji će pokušati da otkrije potrese u unutrašnjosti Meseca.

Proučavanje načina na koji se pomeraju unutrašnji slojevi Meseca može biti ključna informacija za buduće poduhvate na površini Meseca, rekla je ona.

Očekuje se da će lender i rover funkcionisati oko dve nedelje na površini Meseca. Pogonski modul će ostati u orbiti, služeći kao relejna tačka za slanje podataka nazad na Zemlju.

Izvor: CNN