Odluka sudskog veća: Komunikacija sa "Skaja" će se koristiti kao dokaz na suđenju grupi Veljka Belivuka
Sudsko veće Specijalnog suda u Beogradu danas. 14. februara, donelo je odluku da se komunikacija preko kriptovane komunikacije "Skaj" koristi kao dokaz u postupku protiv organizovane kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.

Predsednica sudskog veća je saopštila da se odbija predlog odbrane da se izuzme materijal prikupljen putem međunarodne pravne pomoći iz Francuske, odnosno materijal koji je prikupljen sa kriptovane aplikacije će biti korišćen kao dokaz u ovom predmetu.
Pripadnici kriminalne grupe Miljkovića i Belivuka terete se za sedam ubistava, trgovinu drogom, nezakonito držanje i nošenje oružja, otmice i silovanje.
Nekoliko branialca pripadnika organizovane kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, zatražili su ukidanje pritvora za svoje branjenike.
Najpre je ukidanje pritvora za svog branjenika tražio branilac Aleksandra Vučeljića, a zatim je isto tražio i branilac Milovana Tadića.
Advokat Dalibor Katančević je za svog branjenika Nemanju Lakicevica zatrazio ukidanje pritvora, a ponudio je i jemstvo.
Branioci Alekse Šejića, Vladimira Greka, Dragana Mitrovića, Alekse Stošića i Senada Rešovića su takođe zatrazili ukidanje pritvora njihovim branjenicima Tužilac se protivio predlozima odbrane, dok se sudsko veće povuklo radi donošenja odluke.
Prethodno je u sudnici preslušan razgovor optuženog Vlade Georgijeva na kojem se čuje kako on želi da iznajmi stan u Humskoj te zove čoveka koji izdaje stan.
Potom su prikazane fotografije automobila marke “honda” koji se povezuje sa ubistvom Nikole Mitića, a na fotogrsfijama se vidi da je auto na parkingu, dok su unutra slikane i hiruške maske, papirne maramice saobraćajna dozvola.
Mitića su kako se sumnja, pripadnici ove grupe oteli, otrovali cijanidom i spalili njegovo telo.
Sudski veštak grafolog Radoslav Savičević danas je tokom postupka ostao pri svom nalazu i mišljenju iz veštačenja potpisa optuženih Nemanje Đurića i Miloša Budimira.
On je naveo da je za predmet veštačenja imao jedan dokument sa spornim potpisom Đurića i šest dokumenata sa spornim potpisima Budimira i dodao da je radi proverljivosti koristio potpise sa originalnih dokumenata.
Veštak je rekao da je od Đurića uzrokovan potpis, dok je Miloš Budimir to odbio.
Na pitanje sudije da li bi se nešto promenilo da sada ima njegov potpis, veštak je rekao da ne bi jer je imao više njegovih potpisa iz 2021. godine.
Sledeći mu je pitanja postavljao advokat Dejan Lazarević branilac nekoliko optuženih među kojima je Budimir, koji ga je pitao sa kojim potpisima je uporedio sporan potpis, na šta je veštak odgovorio da mu je sud dostavio punomoćje za advokata koje je Budimir potpisao.
Veštak je dodao da je sa tog punomoćja ustanovio da je ista osoba to potpisala i potvrdu o oduzetim predmetima, odnosno Budimir.
Ispitivanje veštaka grafologa je odbrana tražila kako bi utvrdila ko je potpisao izveštaje o pretresima objekata optuženih, a na kojima stoji njihov potpis.
Advokat Dejan Lazarević od januara ponovo brani 11 pripadnika ove grupe.
Lazarević je na početku ovog postupka branio nekoliko pripadnika sve dok nije uhapšen u aprilu 2022. godine zbog sumnje da je pripadnik grupe Darka Šarića.
Prethodno su tokom suđenja ispitani svedoci, oštećeni u ovom predmetu, odnosno članovi porodica ubijenih muškaraca, kao i oštećeni I.S. kojeg su, kako je navedeno u optužnici, članovi ove grupe oteli i držali na stadionu FK Partizan gde su ga mučili, zlostavljali i silovali.
Pre oštećenih i svedoka ispitani su okrivljeni-saradnici Bojan Hrvatin, Nikola Spasojević i Srđan Lalić koji su se nagodili sa tužilaštvom da za manju kaznu zatvora pričaju svoja saznanja o krivičnim delima za koja se grupa tereti.
Izvor: Tanjug