Istraga u Poljskoj odustala od istrage zvaničnika za tajni zatvor CIA na Mazurskim jezerima

Nadležno tužilaštvo u Krakovu oslobodilo je krivice poljske zvaničnike, tadašnjeg predsednika, premijera i šefa obaveštajne službe, za to što se na Mazurskim jezerima 2002. i 2003. godine nalazio jedan od tajnih zatvora CIA i okončalo je tajnu istragu s obrazloženjem da poljski zvaničnici nisu znali da tu CIA krši ljudska prava.

Aleksandar Kvašnjevski. Foto: Flickr/European University Institute/CC 2.0

Tužilaštvo je strogo poverljivu istragu koju je pokrenulo 2008, okončalo još 30. novembra 2020. ali tek sada za to saznaje javnost kada je tu vest uz deo obrazloženja koji nije državna tajna objavio list Gazeta viborča.

Eksperti koje je angažovalo tužilaštvo potvrdili su da su i u bazi Stare Kejkuti, koju je Poljska stavila na raspolaganje američkim saveznicima i CIA, osumnjičeni za terorizam koje je CIA dovozila u svoje tajne zatvore, između ostalog i Rumuniji i Litvaniji, zatvorenici mučeni tzv. pojačanim tehnikama saslušavanja u koje spada i vaterbording, onemogućavanje sna, zatvaranje u kutije veličine mrtvačkog kovčega.

Takođe, poljski zvaničnici su bili optuženi i za samo pružanje prostora za tajni zatvor jer su pogazili Ženevsku konvenciju time što tu nije bilo kontrole nezavisnog suda a zatvorenicima je trebalo pristupati kao prema vojnim zarobljenicima.

Nadležno tužilaštvo iz Krakova oslobodilo je dalje istrage i krivice tadašnjeg predsednika Poljske Aleksandra Kvašnjevskog, premijera Lešeka Milera i šefa obaveštajne službe Zbignjeva Šemjatkovskog pravdajući popustljivost prema SAD istorijsko-političkim razlozima kada je posle pada komunista 1989. godine Poljska izvršila preokret u svojoj spoljnoj politici i započela tesnu obaveštajnu saradnju sa SAD.

Ključ za oslobođenje krivice je to što su po oceni tužilaca borbu protiv terorizma posle 11. septembra 2001, pratila u celom svetu i razna ograničenja ljudskih prava a poljski državni vrh, pa ni šef obaveštajne službe, nisu znali šta CIA u svom tajnom zatvoru radi, jer se za tajne zatvore saznalo kada je o njima izvestio 2005. list Vašington post.

Takođe, Poljska je predložila SAD da se potpiše sporazum po kome bi zatvorenici na Mazurskim jezerima bili tretirani kao vojni zarobljenici ali SAD nikada taj sporazum nisu potpisale.

"Dogovorili smo se sa saveznikom koji predstavlja demokratsku zemlju. Imali smo pravo da verujemo da će se saslušavanja odvijati u skladu sa američkim zakonima koji nisu liberalniji od poljskih", kazao je kada je započeta istraga 2008. godine predsednik Kvašnjevski.

To da nije znao šta se dešava u tajnom zatvoru CIA na Mazurskim jezerima ponovio je danas i bivši premijer Lešek Miler.

"Bez obzira na to ko je okončao istragu to je ispravno. Priznajem da sam začuđen jer je obrazloženje političko a trebalo je da bude striktno pravno. Ja nisam saznao šta se dešavalo. Do danas ne znam. To što je u novinama i filmovima to je jedno a to šta je u stvarnom životu drugo", kazao je danas Miler poljskoj privatnoj televiziji TVN24.

Miler koji je bio na čelu poljske vlade kada je dogovoreno da se CIA prepusti baza za tajni zatvor podsetio je takođe da ima i obavezu čuvanja državne tajno kakva se, kako je rekao, u NATO naziva kosmička državna tajna.

"Niko me te obaveze nije oslobodio", rekao je Miler.

Izvor: Beta