Istraživanje MMF-a pokazuje da će veštačka inteligencija imati uticaj na oko 40 odsto svih globalnih poslova
Veštačka inteligencija (AI) će imati uticaj na oko 40 odsto svih globalnih poslova, a u mnogim slučajevima će uzrokovati značajno pogoršanje nejednakosti u svetu, navodi se u istraživanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), javlja danas 15. januara Bi-Bi-Si.

Komentarišući ovaj dokument direktorka MMF Kristalina Georgijeva kaže da istraživanje pokazuje da će u razvijenim zemljama veštačka inteligencija uticati čak na 60 odsto svih radnih mesta.
U polovini ovih slučajeva uticaj će biti pozitivan i uzrokovaće povećanje radne produktivnosti, ali u preostalim slučajevima AI će imati znanje i mogućnosti da obavlja poslove mnogih zaposlenih što bi moglo da dovede do smanjene potražnje za radnom snagom, pada dnevnica, pa čak i potpunog ukidanja nekih poslova.
Georgijeva naglašava da će, prema novim projekcijama MMF, samo 28 odsto poslova biti pod uticajem ove tehnologije u nerazvijenim zemljama.
"Nažalost, ove zemlje nemaju infrastrukturu ili znanje da bi imale benefit od upotrebe veštačke inteligencije pa postoji opasnost da tokom vremena dođe do još većeg zaostajanja nerazvijenih i povećanja nejednakosti među nacijama", kaže Gerorgijeva.
Mlađi radnici kao i radnici sa većim primanjima mogli bi da dobiju disproporcionalno visoke plate, ukoliko prihvate i počnu da rade sa veštačkom inteligencijom, dok će stariji i manje kvalifikovani radnici, prema rezultatima studije, zaostajati u primanjima.
Direktorka MMF naglašava da je od velike važnosti da sve zemlje primene kompleksne socijalne mere i da sprovedu reedukaciju osoba koje zaostaju u obrazovanju i primanjima.
"Na ovaj način možemo tranziciju, koju uzrokuje veštačka inteligencija, da napravimo prihvatljivijom za mnoge ljude i da ne dozvolimo dalje povećavanje nejednakosti u svetu", kaže ona.
Izvor: FoNet