Japanski premijer iduće nedelje u poseti zemljama G7, Bajden će ga primiti 13. januara

Japanski premijer Fumio Kišida će iduće nedelje posetiti Evropu i zatim Severnu Ameriku radi sastanaka sa svojim kolegama iz drugih zemalja Grupe sedam (G7) najbogatijih liberalnih demokratija čije predsedavanje je Japan preuzeo ove godine.

Fumio Kišida, premijer Japana. Foto: Beta/Rodrigo Reyes Marin/Pool Photo via AP

On će, kako je najavljeno, posetiti Pariz 9. januara, Rim 10, London 11. a 12. januara Otavu pre nego što se sastane sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom u Vašingtonu 13. januara.
Kišida je u obraćanju novinarima danas rekao da će sastanak sa Bajdenom biti "izuzetno važan", i da on tom prilikom želi da potvrdi "jačanje američko-japanskog saveza".

Kišida je rekao da će u razgovorima sa Bajdenom ukazati na potrebu još bliže saradnje između dve zemlje na osnovu nove japanske bezbednosne i odbrambene strategiji usvojene prošlog meseca.

Prethodno je Bela kuća saopštila da će predsednik SAD Džo Bajden u prvoj polovini januara biti domaćin japanskom premijeru Kišidi u Vašingtonu gde će se održati ekonomske i bezbednosne konsultacije.

Predstavnica za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je sinoć da će se na sastanku Bajden-Kišida 13. januara razgovarati i o severnokorejskom nuklearnom programu i programu balističkih raketa uz zabrinutost o potencijalu te zemlje da izvede još jednu nuklearnu probu.

Na dnevnom redu će biti i ekonomske teme, ruska invazija na Ukrajinu, klimatske promene i stabilnost u Tajvanskom moreuzu.

"Predsednik Bajden će ponoviti svoju punu podršku japanskoj nedavno objavljenoj Nacionalnoj bezbednosnoj strategiji, japanskom predsedavanju G7 i njegovom mandatu kao nestalna članica Saveta bezbednosti UN", rekla je Žan-Pjer.

Ona je dodala da će dvojica vođa "slaviti" snagu američko - japanskog saveza bez presedana i utvrditi kurs za partnerstvo u budućnosti. Oni su se poslednji put sreli u novembru na Baliju u Indoneziji za vreme samita Grupe 20 najvećih svetskih eknomija.

Japanska vlada je prošlog meseca odobrila veliku reviziju japanske odbrambene doktrine koja se sastoji pre svega u tome da zemlja nabavi rakete dugog dometa koje mogu da pogode preteće ciljeve u susednim zemljama.

Japan, koji je opisao Kinu kao strateški izazov bez presedana za njegovu bezbednost, u tom sklopu predviđa ogromno povećanje vojnih troškova u narednih pet godina.

Sledeći samit zemalja G7 (Japan, SAD, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Italija, Nemačka, kao i Evropska unija) predviđen je u Hirošimi u maju.

Izvor: Beta