Japanski premijer iduće nedelje u poseti zemljama G7, Bajden će ga primiti 13. januara
Japanski premijer Fumio Kišida će iduće nedelje posetiti Evropu i zatim Severnu Ameriku radi sastanaka sa svojim kolegama iz drugih zemalja Grupe sedam (G7) najbogatijih liberalnih demokratija čije predsedavanje je Japan preuzeo ove godine.

On će, kako je najavljeno, posetiti Pariz 9. januara, Rim 10, London 11. a 12. januara Otavu pre nego što se sastane sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom u Vašingtonu 13. januara.
Kišida je u obraćanju novinarima danas rekao da će sastanak sa Bajdenom biti "izuzetno važan", i da on tom prilikom želi da potvrdi "jačanje američko-japanskog saveza".
Kišida je rekao da će u razgovorima sa Bajdenom ukazati na potrebu još bliže saradnje između dve zemlje na osnovu nove japanske bezbednosne i odbrambene strategiji usvojene prošlog meseca.
Prethodno je Bela kuća saopštila da će predsednik SAD Džo Bajden u prvoj polovini januara biti domaćin japanskom premijeru Kišidi u Vašingtonu gde će se održati ekonomske i bezbednosne konsultacije.
Predstavnica za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je sinoć da će se na sastanku Bajden-Kišida 13. januara razgovarati i o severnokorejskom nuklearnom programu i programu balističkih raketa uz zabrinutost o potencijalu te zemlje da izvede još jednu nuklearnu probu.
Na dnevnom redu će biti i ekonomske teme, ruska invazija na Ukrajinu, klimatske promene i stabilnost u Tajvanskom moreuzu.
"Predsednik Bajden će ponoviti svoju punu podršku japanskoj nedavno objavljenoj Nacionalnoj bezbednosnoj strategiji, japanskom predsedavanju G7 i njegovom mandatu kao nestalna članica Saveta bezbednosti UN", rekla je Žan-Pjer.
Ona je dodala da će dvojica vođa "slaviti" snagu američko - japanskog saveza bez presedana i utvrditi kurs za partnerstvo u budućnosti. Oni su se poslednji put sreli u novembru na Baliju u Indoneziji za vreme samita Grupe 20 najvećih svetskih eknomija.
Japanska vlada je prošlog meseca odobrila veliku reviziju japanske odbrambene doktrine koja se sastoji pre svega u tome da zemlja nabavi rakete dugog dometa koje mogu da pogode preteće ciljeve u susednim zemljama.
Japan, koji je opisao Kinu kao strateški izazov bez presedana za njegovu bezbednost, u tom sklopu predviđa ogromno povećanje vojnih troškova u narednih pet godina.
Sledeći samit zemalja G7 (Japan, SAD, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Italija, Nemačka, kao i Evropska unija) predviđen je u Hirošimi u maju.
Izvor: Beta