Kačinjski najavljuje referendum u Poljskoj o solidarnom prihvatanju izbeglica u EU
Lider vladajuće poljske stranke Pravo i pravda Jaroslav Kačinjski najavio je danas da će raspisati referendum o predlogu reforme politike azila u Evropskoj uniji, navodeći da solidarnost sa zemljama najteže pogođenim migracijama predstavlja pretnju suverenitetu Poljske i diskriminaciju i izrugivanje Poljacima.

"To je ruganje Poljskoj, to je izuzetno bezočna diskriminacija. Odluka EU o prinudnoj relokaciji izbeglica napad je na suverenitet Poljske i nije u skladu sa ugovorom o EU. Hoćemo o tome referendum. I mi ćemo taj referendum organizovati. Poljaci moraju da se izjasne o tom pitanju", kazao je Kačinjski donjem domu poljskog parlamenta, Sejmu.
Sejm danas treba da usvoji rezoluciju kojom želi da obaveže vladu premijera Mateuša Moravjeckog da odbije evropski predlog solidarnosti. Prihvatanje tog predloga značilo bi da Poljska godišnje mora da prihvati najviše 1.900 izbeglica iz najteže pogođenih zemalja EU, ili, ako to ne želi, da pomogne tim zemljama materijalno ili slanjem stručnjaka, ili da plati 22.000 evra za svakog migranta kog odbije.
"Ne slažem se, kao ni poljski narod, sa prihvatanjem izbeglica. Prihvatili smo nekoliko miliona ukrajinskih izbeglica, može se reći da su za stalno ostala 1,2 do dva miliona. Kada bi se to pomnožilo sa 22.000 evra za svakog koga odbijemo da prihvatimo, to bi iznosilo oko 20 do 30 milijardi evra", rekao je poslanicima Kačinjski.
Kačinjski je uneo zabunu pošto je priznao da EU pomaže Poljskoj u vezi sa ukrajinskim izbeglicama, ali je naveo sumu od 100 evra po prihvaćenoj osobi, dok je premijer Mateuš Moravjecki govorio o dva puta manjoj sumi.
"Evropska unija ima dupli aršin. Za pomoć koju smo mi dali plaća da se i mačka rasplače, 50 ili 60 evra, a od nas traži 20.000 evra za jednog izbeglicu kojeg nismo primili", napisao je Moravjecki na Fejsbuku.
Međutim, zamenik ministra unutrašnjih poslova i administracije Bartoš Grodecki, koji je predstavljao Poljsku na prošlonedeljnom sastanku u EU, kada je usvojen predlog, govori o dva puta većoj sumi nego Kačinjski i četiri puta većoj nego Moravjecki, u proseku oko 200 evra za svakog izbeglicu iz Ukrajine kog je Poljska primila.
Poljski zvaničnici ne kriju da nastoje da to pitanje bude preneto na Evropski savet, gde predsednici vlada ili država EU odlučuju konsenzusom i gde bi Poljska i Mađarska mogle da stave veto.
Pošto poljski referendum ne bi bio ni na koji način obavezujući za EU, vlasti Poljske su najavile da će se suditi sa Unijom za svaku kaznu koja bi joj bila izrečena.
Stranka Pravo i pravda je došla na vlast pre osam godina dobrim delom zahvaljujući plašenju Poljaka da će im izbeglice doneti parazite, bolesti, kriminal i teror i da zbog toga uveče u nekim četvrtima neće smeti da izlaze iz kuća.
Izvor: Beta