Kina: Kineski narod nikad neće zaboraviti bombardovanje ambasade u Jugoslaviji

Kineski narod nikada neće zaboraviti "varvarski čin" bombardovanja kineske ambasade u Jugoslaviji i nikada neće dozvoliti da se ovakva tragedija ponovi, izjavio je danas portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijen.

Vatrogasci ispred bombardovane kineske ambasade. Foto: Srđan Ilić

U Beogradu je na današnji dan tokom NATO bombardovanja 1999. godine pogođena i zgrada ambasade Kine, kada je poginulo troje kineskih novinara, a više od 20 osoba je povređeno.

"NATO sebe naziva odbrambenom organizacijom, ali je ova organizacija ustvari mnogo puta prekršila međunarodno pravo, bezobzirno vodila ratove protiv suverenih država, podrivala svetski i regionalni mir i dovela do pogibije i raseljavanja velikog broja nevinih civila. NATO slepo teži apsolutnoj bezbednosti", rekao je Liđijen na konferenciji za medije, prenosi Kineska medijska grupa (CMG).

Dodao je da posle Hladnog rata, uz pet uzastopnih pokušaja širenja na istok "ne samo da nije uspeo da učini Evropu bezbednijom, već je i zasađeno seme sukoba između Rusije i Ukrajine, što je dovelo do ponovnog rata na evropskom kontinentu".

Dzao Lidjijen
Džao Liđijen. Foto: BETAPHOTO/CHINA GLOBAL TELEVISION NETWORK CORPORATION

Džao Liđijen je rekao da je Hladni rat odavno završen, a zajednička težnja ljudi širom sveta je mir, saradnja i unapređenje razvoja.

NATO na čelu sa SAD, istakao je, trebalo bi potpuno da napusti hladnoratovski mentalitet, da prestane da pospešuje blokovsku konfrontaciju i da ne stvara tenzije u Evropi, Azijsko-pacifičkom regionu, pa čak i u celom svetu.

SAD i NATO bi trebalo da preduzmu praktične akcije i da urade nešto za svetski mir, stabilnost i razvoj, istakao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova.

Tien: Kina večno pamti zločin NATO bombardovanja ambasade

polagnje venaca
Polaganje venaca povodom obeležavanja 23. godišnjice bombardovanja Ambasade Narodne Republike Kine u Beogradu 1999. Foto: FOTO TANJUG/ TARA RADOVANOVIC

Povodom godišnjice NATO bombardovanja zgrade ambasade Kine, otpravnik poslova ambasade Tien Išu je napisao da će taj zločin ostati u večnom pamćenju kineskog naroda.

Tien Išu je u autorskom tekstu za današnju "Politiku" naveo da Kina nikada nije zaboravila da je u to vreme NATO 78 dana brutalno bombardovao Saveznu Republiku Jugoslaviju, što je rezultiralo smrću i ranjavanjem hiljada nevinih civila.

"Tokom protekle 23 godine, prolivena krv i suze kineskog i srpskog naroda akumulirale su se u našu zajedničku želju da štitimo nacionalni suverenitet i sačuvamo mir i bezbednost", naveo je on.

Kineski diplomata je upozorio da se čovečanstvo suočava sa neviđenim bezbednosnim izazovima i da neke države oživljavaju hladnoratovsku politiku.

On je podsetio na "Inicijativu za globalnu bezbednost" kineskog predsednika Si Ðipinga u šest tačaka, koja se zasniva na principu nedeljive bezbednosti, posvećenosti mirnom rešavanju sporova, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih zemalja i principima Povelje UN.

POSTERI SA FOTOGRAFIJAMA POGINULIH KINESKIH NOVINARA
Posteri sa fotografijama poginula tri kineska novinara u kineskoj ambasadi. Foto: FOTO TANJUG/ TARA RADOVANOVIC

"Novi Hladni rat ne treba ni svetu ni Evropi. NATO i drugi inicijatori ukrajinske krize treba da teže da budu stabilizator mira, a ne ventilator konflikta", napisao je otpravnik poslova kineske ambasade u Srbiji.

On se založio za rešavanje problema izbegavanjem podsticanja konfrontacija preko ideoloških podela i podrivanja međunarodnog poretka.

"Na tom putu, čelično prijateljstvo Kine i Srbije natopljeno zajednički prolivenom krvlju ostaje neraskidivo. Danas je sveobuhvatno strateško partnerstvo između naše dve zemlje postalo sidro održavanja regionalnog mira i stabilnosti i izvor promovisanja regionalnog oporavka i razvoja", naveo je kineski diplomata.

On je naglasio da je Kina spremna da sa Srbijom dalje jača sveobuhvatnu saradnju u svim oblastima, produbi razvojne strategije na korist naroda dveju zemalja i radi promovisanja održive bezbednosti i održivog razvoja.

Obeležena 23. godišnjica od Nato bombardovanja kineske ambasade u Beogradu

kineska ambasad
Foto: BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIC

Polaganjem venaca danas je obeležena 23. godišnjica bombardovanja kineske ambasade tokom NATO intervencije na tadašnju SR Jugoslaviju.

Na spomen-ploču poginulim kineskim novinarima ispred nekadašnje zgrade kineske ambasade u Beogradu, venac je položio ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin, saopštio je MUP.
Vulin je odao poštu stradalim kineskim novinarima i izrazio duboku zahvalnost kineskoj državi i narodu koji su bili uz Srbiju "onda kada je bilo najteže".

Rekao je da je NATO agresija na Srbiju veliki nekažnjeni zločin 20. veka i da Srbija nikada neće prestati da traži odgovornost za te zločine, te da međunarodno pravo od 1999. ne štiti više nikoga.

Vulin je rekao da je Kina čelični prijatelj i da sa sigurnošću može da računa na Srbiju.

"Kina može sa sigurnošću da zna da ima na Balkanu malog, ali pouzdanog, tvrdoglavog i sigurnog saveznika koji se ne menja onako kako vetar duva, već koji živi i postoji u skladu sa moralnim vrednostima koje su srpski narod učinile velikim", rekao je Vulin.

Venac je položila i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Darija Kisić, i rekla da će se  zemlja "zauvek, s velikim poštovanjem, sećati naših prijatelja koji su u najteže vreme bili uz Srbiju", saopštilo je njeno ministarstvo.

Ona je naglasila da Srbija i Kina Qneguju čelično prijateljstvo" i da je Srbija zbog toga "zahvalna Kini i kineskom narodu".

Vence su položili i otpravnik poslova Ambasade Kine Tijan Jišu i pomoćnik gradonačelnika Beograda Andrija Mladenović.

Izvor: Tanjug, Beta