Književnica Milena Marković otvorila Međunarodni sajam knjiga u Beogradu

Srpska književnica i pesnikinja Milena Marković, u prisustvu kubanskog pisca Migela Barneta, večeras je svečano otvorila 67. Međunarodni sajam knjiga, koji pod sloganom "Reč je slobodna", traje do 27. oktobra na Beogradskom sajmu.

Foto: Tanjug/Jovana Kulašević

U svom obraćanju, Marković je rekla da se sa Sajma seća "čudesne kupole i hrskavih jabuka i šećerne pene i pljeskavica i mirisa slikovnica". 

"Šta bi bio život da nema reči? Ne bi ga bilo. A šta bi bilo od svih nas kad ne bi bilo priča? Ne bi bili ljudi, nego nešto drugo. A šta bi bilo kad ne bi zapamtili naše priče? Ne bi postojali. Ovo je mesto gde žive pisci krilati i rogati, ti pisci se ovde pokazuju. Oni će napisati priče zbog kojih ćemo svi da opstanemo i da porastemo", rekla je književnica. 

Marković je pozvala posetioce da dođu "pod čarobnu kupolu", da čitaju knjige i da 67. Sajam "bude i stoti". 

U svom govoru, Migel Barnet je izrazio "svoje poštovanje i zahvalnost za priznanje kubanskoj književnosti na ovom važnom kulturnom događaju". 

"Za mene, kao kubanskog pisca i intelektualca, velika je čast da izgovorim ove uvodne reči u ime kubanske delegacije. Ovaj događaj se smatra jednim od najstarijih i najvažnijih književnih prostora u Evropi", ocenio je Barnet. 

Prema njegovim rečima, Sajam knjiga se ističe "kao pravo mesto razmene između izdavača, autora, knjižara, bibliotekara i drugih stručnjaka koji rade na tome da književnost približe različitoj čitalačkoj publici". 

Barnet je istakao od "imena koja su bila književna referenca za Latinsku Ameriku", Nobelovca Ivu Andrića, Mešu Selimovića, Danila Kiša, Dobricu Ćosića, kao i nedavno preminulog Gorana Petrovića. 

"Diplomatski i kulturni odnosi između naroda Srbije i Kube su istorijski i imaju veliki potencijal u kontekstu globalnog sela u šta se naš svet pretvorio. Upravo je taj prostor ušća naših književnih stvaranja primer rada kreativne razmene koji smo uvek zasnivali na uzajamnom poštovanju i solidarnoj saradnji", naveo je Barnet. 

Govoreći na otvaranju kubanskog štanda u Hali 2, Grau je pozdravio brojne prisutne i zahvalio organizatorima sajma i Ministarstvu kulture Srbije što su pružili mogućnost da se predstavi kubanska književnost, posebno savremena. 

Na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga svoja izdanja će predstaviti 418 direktnih i indirektnih izlagača iz zemlje i inostranstva. 

Kako je najavljeno, pisci gosti sajma su Toni Parsons iz Velike Britanije, David Unger iz Gvatemale i Sjedinjenih Država i Nataša Rogelja iz Slovenije. 

Pored Kube, na sajmu učestvuju i Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Belorusija, Italija, Iran, Kongo, Maroko, Nemačka, Rumunija, Rusija, Tunis, Turska i Ukrajina. 

Tokom devet sajamskih dana biće održane brojne tribine posvećene domaćoj i stranoj poeziji i prozi, kao i o prevođenju, kritičarskoj i teorijskoj misli, izdavaštvu i novim formatima knjiga, i drugi prateći programi. 

"Porodični dani", gde je omogućen ulazak po ceni jedne porodične ulaznice, su 21. i  22. oktobra, dok je "Školski dan" 26. oktobra. Pored Sajma knjiga, u isto vreme se održava i 53. Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava, pod sloganom "Obrazovana Srbija, uspešna Srbija".

Radno vreme Sajma knjiga je od 10 do 20 časova, a pokrovitelj je Ministarstvo prosvete.

Izvor: Tanjug