Kompanija Hansgrohe otvorila fabriku sanitarne opreme u Valjevu
Nemačka kompanija Hansgrohe otvorila je u Valjevu fabriku sanitarne opreme.

Nemački proizvođač sanitarija u novi pogon uložio je 85 miliona evra i zaposliće 1.000 ljudi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sa predstavnicima kompanije Hansgrohe presekao vrpcu, čime je fabrika u Valjevu zvanično puštena u rad.
Otvaranju fabrike u Industrijskoj zoni Valjevo prisustvovali su i generalni direktor kompanije Hansgrohe Hans Jurgen Kalmbach, ministar finansija Siniša Mali, ministar građevinarstva Goran Vesić, ministar trgovine Tomislav Momirović, ambasadorka Nemačke Anke Konrad i drugi.
"Posle samo 15 meseci izgradnje, spremni smo za proizvodnju prvih slavina u narednim mesecima. Sada, dve i po godine nakon odluke, srećni smo što možemo da poželimo dobrodošlicu novom članu Hansgrohe porodice u Srbiji koji već sada ima više od 50 zaposlenih", navode iz kompanije.
Reč je o projektu za gradnju livnice za izlivanje tela slavina, što je druga faza od ukupno četiri faze projekta za gradnju fabrike u Valjevu.
Treća faza obuhvatiće galvanizaciju, a četvrta proširenje proizvodnog kompleksa za još 30.000 metara kvadratnih.
Proizvodnja slavina nalazi se na teritoriji Valjeva u okviru privredne zone, u istočnom delu grada. Ukupna površina parcele je 130.700 metara kvadratnih.
Projektom je planiran kapacitet proizvodnje od četiri miliona tela baterija, i to tri miliona mesinganih tela i oko milion komponenata od cinka (tela ili ručica) godišnje.
Nemačka kompanija Hansgrohe Group, sa sedištem u Nemačkoj, osnovana je davne 1901. godine, a danas je jedan globalni lider u oblasti, dizajna i inovacija u industriji sanitarne opreme za kuhinje i kupatila.
Sa svoja dva brenda AXOR i Hansgrohe, kompanija simbolizuje inovaciju, dizajn, kvalitet i održivost širom sveta, navedeno je u saopštenju.
U kompaniji danas radi više od 5.600 ljudi širom sveta, a njeni proizvodi su dostupni u 150 zemalja sveta.
Pored Nemačke, kompanija ima svoje fabrike u Francuskoj, Americi i Kini.
Procene količine materijala ne obuhvataju već korišćeni materijal u drugom proizvodnom ciklusu (na primer pretapanje ulivnog sistema ili otpadnog metala), što znači da će većina slavina proizvedenih u Valjevu biti od čistog, "devičanskog" mesinga.
Proizvodnja će obuhvatiti mašinsku obradu, glodanje, bušenje i pranje, brušenje i poliranje, sklapanje slavina i logistiku.
Dalju obradu (galvanizaciju) u početku će, kako se napominje, vršiti spoljni dobavljači, dok će se u kasnijem periodu vršiti na lokaciji fabrike.
Izvor: Tanjug