Lajčak, Pletner i Bon dolaze sutra da osnaže zamah u Dijalogu i spreče sukobe
Posrednik EU Miroslav Lajčak i izaslanici Bona i Pariza, Jens Pletner i Emanuel Bon, sutra kreću u posetu Prištini i Beogradu da bi "osnažili zamah u Dijalogu, ostvaren dogovorom oko ličnih dokumenata".

On će se sastati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Sastanak s Vučićem zakazan je za petak u 18.00 u Vili Mir, a kako je najavljeno, posle sastanka biće objavljeno saopštenje.
Cilj je da se preduprede opasna zaoštravanja poput pretnje sukobom 31.jula i utre put novom napretku, uključujući nužnu primenu Sporazuma o Zajednici srpskih opština, što je međunarodna obaveza Prištine, rekli su agenciji Beta u Briselu upućeni zvaničnici u Evropskoj komisiji.
Oni su želeli da istaknu veliki značaj da na razgovore u Prištinu I Beograd idu da pruže podršku Lajčaku specijalni savetnici za spoljnu politiku i bezbednost vodećih ličnosti EU, francuskog predsednika Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Olafa šolca.
Portparol nemačkog kancelara Štefen Hebeštrajt izjavio je da su Šolc i Makron, "u senci poslednjih napetosti, zamolili svoje spoljnopolitičke savetnike Jensa Pletnera i Emanuela Bonea da direktno podrže specijalnog izaslaniku EU Miroslava Lajčaka u njegovim nastojanjima".
"Kao prvi korak", rekao je Heberštrajt, oni će razgovarati s Kurtijem i Vučićem "u cilju ispitivanja opcija za napredak u dijalogu".
Na pitanje kakve "teške odluke" Makron i Šolc očekuju od srpskog predsednika Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija, kako su to poručili, zvaničnici u Briselu su naveli da "to dobro znaju i u Prištini i Beogradu, jer samo ozbiljne nagodbe i sporazumi mogu dovesti do normalizacije njihovih odnosa koja otvara put ka evropskoj integraciji".
Zamoljeni da kažu da li neka opipljivija jemstva, obećanja mogu Beograd i Prištini očekivati na tom "putu evropske integracije" ako se u EU zaključi da su se dve strane bitno preusmerile dogovorima i sređivanju svojih odnosa, izvori u EU su uzvratili da bi to bitno pospešilo približavanje Uniji, uz uslov da se opipljivo sprovode i svi uslovi koji vode članstvu.
"Makron i Šolc jasno žele da se iskoristi taj novi zamah i u porukama Vučiću i Kurtiju su", dodali su ovi zvaničnici, "takođe predočili da je normalizacija odnosa Priština-Beograd od presudnog značaja za bezbednost na evropskom kontinentu i stabilnost u regionu Zapadnog Balkana... posebno u svetlu ruske agresije na Ukrajinu".
Evropski diplomatski izvori su Beti rekli da su vladajući krugovi u Prištini i Beogradu već neko vreme okrenuti više sopstvenim unutrašnjepolitičkim interesima, nego naporima da se, uz volju da se napreduje u Dijalogu, sprovedu i evropske reforme posebno u vladavini prava i bitki protiv korupcije.
Amerikanci su se takođe mnogo snažnije uključili u nastojanja EU da podstakne Prištinu i Beograd da pospeše Dijalog i posebno da zaustavi opasno zaoštravanje koje je pretilo i oružanim sukobom 31. jula.
Makron i Šolc u porukama Kurtiju i Vučiću naglašavaju da je "nužno da uložimo još snažnije napore, kako bi evropska perspektiva zemalja Zapadnog Balkana postala realnost i kako bi se rešili dugotrajni bilateralni i regionalni sporovi".
Izvor: Beta