Lavrov: Zapad dvoličan oko prava na samoopredeljenje, Kosovo vidljiv primer toga

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da zapadne zemlje igraju dvostruku igru kada je reč o pravu naroda na samoopredeljenje, što je jasno vidljivo u situaciji sa Kosovom.

Sergej Lavrov. Foto: Srđan Ilić

Kada je reč o pravu naroda na samoopredeljenje, Zapad donosi odluke na osnovu sopstvenih interesa, rekao je Lavrov, ističući da je to jasno vidljivo u situaciji sa Kosovom, preneo je Sputnjik.

„Kada žele da učine Kosovo nezavisnim, oni stavljaju akcenat na pravo naroda na samoopredeljenje, ali kada im je u interesu da negiraju takvo pravo u drugim delovima sveta, oni se pozivaju na teritorijalni integritet kao apsolutnu opciju“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Uzbekistanu.

On je naveo da „drskost Zapada“, koji vrši pritisak na ruske partnere terajući ih da odustanu od saradnje sa Moskvom, prevazilazi sve granice.

„Bezobrazluk zapadnih predstavnika, a osim delegata Evropske unije tu su i Amerikanci, koji su odgovorni za probleme sankcija – taj bezobrazluk prelazi sve granice, shvata se kao potpuno nepoštovanje samostalnosti, nezavisnosti zemalja koje su izložene takvoj vrsti pritiska i pretnji“, rekao je Lavrov.

Izvor: FoNet