Manja prava mama preduzetnica
Izmene zakona koje su stupile na snagu u julu 2018. godine na potpuno drugačiji način prepoznaju žene koje su zaposlene kod poslodavca i imaju stalni ugovor o radu, u odnosu na sve druge koje su ili na fleksibilnim ugovorima ili samostalno obavljaju delatnost, odnosno na preduzetnice, rekla je danas Tatjana Macura iz Udruženja Mame su zakon.

Ona je na Radio-televiziji Srbije (RTS) istakla da žene preduzetnice nemaju pravo da odsustvuju sa posla i održavaju trudnoću, a u slučaju da im posao ostane aktivan, nadokanada koju će primati u trenutku održavanja trudnoće je 50 odsto. Kada rode dete nemaju pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta.
„Njih zakon tretitra kao ostale nadoknade i u tom smislu nemaju pravo da svoje odsustvo prenesu na partnera, nemaju plaćene poreze i doprinose", naglasila je Macura. Zbog toga je Udruženje Mame su zakon tražilo promenu zakona, kojima bi mame preduzetnice dobile ista prava kao zaposlene žene.
„Udruženje je u pregovorima sa ministarkom Darijom Kisić i mi smo izmene zakona o zdravstvenom osiguranju nedavno predali u skupštinsku proceduru", kazala je Macura. Prema njenim rečima, ukoliko zakon bude usvojen, trudnice koje samostalno obavljaju delatnost imaće pravo na nadokanadu od 100 odsto, kao i mogućnost da brigu o detetu prenesu na svog partnera, kako bi one mogle da ostave svoj biznis aktivnim. „To su frizerke, knjigovođe, zubarke, advokatice, programerke, žene koje nemaju taj luksuz da godinu dana izostaju sa posla da bi negovale dete, iako to žele", navela je ona. Osim žena preduzetnica, ugrožene su i žene koje su prijavljene na privremenim i povremenim poslovima, jer godinama rade sa privremenim ugovorima. "Predlažemo da se izjednače prava žena koje rade na ugovore o radu i onih koje rade na fleksibilnim ugovorima, kako bi u pogledu materinskih prava imali svi iste uslove. Država mora da učini sve da njihov posao učini sigurnim i stabilnim", zaključila je Macura.
Izvor: FoNet