Matić: Postoje indicije da je presuda Apelacionog suda u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije oslobađajuća
Postoje ozbiljne indicije da je presuda Apelacionog suda u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije oslobađajuća, što govori da je politička volja da se razreše ubistva novinara samo formalna, izjavio je FoNetu predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić.

"Ukoliko presuda za ubistvo Ćuruvije bude zaista oslobađajuća, to će biti jasan pokazatelj da je sistemski odnos prema nekažnjivosti ubistava i nasilja nad novinarima loš", ukazao je Matić u serijalu razgovora Kiosk.
Ukoliko do toga dođe, on je predvideo da će to biti "globalno zabeležen slučaj i da će rukovodstvo i pravosudni sistem Srbije biti izloženi izuzetno negativnim ocenama".
Prema njegovim rečima, u proteklih nekoliko godina u javnosti su izuzetno prisutni medijski istupi osuđenih ratnih zločinaca i onih koji su bili aktivni učesnici vremena u kome je Ćuruvija ubijen.
"Ukoliko do oslobađajuće presude dođe, to će biti rezultat tih aktivnosi i veličanja tamne strane naše bliske istorije", upozorio je Matić.
On smatra da trend veličanja zločina u medijima ima za cilj da "stare politike" revitalizuje i učini ih "novim politikama".
"Ako do oslobađajuće presude dođe, Komisija će preduzeti sve pravne lekve i angažovati međunarodne sudove, ali sve to neće uicati na optužene", objasnio je Matić.
Kako je podsetio, osim slučaja ubistva Ćuruvije, u procesu su još slučajevi ubistva novinarke Dade Vujasinović i novinara Milana Pantića.
"Slučaj Vujasinović je trenutno u fazi mirovanja, dok slučaj Pantić čeka svoj sudski epilog", precizirao je Matić.
On je istakao da je u sva tri slučaja pokazana izuzetno velika profesionalna solidarnost, što je dosta pomoglo da se "pomere sa mrtve tačke".
"Sloboda govora je ugrožena na globalnom nivou, ne samo u Srbiji i to dodatno ugrožava bezbednost novinara", naglasio je Matić, uveren da je sve to rezultat nekažnjivosti.
On je ocenio da je medijska scena Srbije izuzetno osiromašena, što je takođe jedan od razloga zbog kojih se novinari osećaju nebezbedno.
"Oslobađajuće presude i nečinjenje u slučajevima pretnji, ozbiljno ugrožavaju slobodno i istraživačko novinarstvo", predočio je Matić.
Osvrćući se na medijsku scenu, on je ukazao da ugroženost novinara počinje kreiranim hajkama u parlamentu i na konferencijama za novinare političara.
Prema njegovom stavu, to je jasan pokazatelj da je politička volja da se novinari zaštite samo deklarativna, ali da u praksi ne postoji.
"Neophodno je formirati mehanizme za preventivu napada na novinare i operativne mehanizme za brzu reakciju u koje će novinari imati poverenja", zaključio je Matić.
Izvor: FoNet