Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije odobrilo dalje radove u rudniku Čukaru Peki

Kompaniji "Ziđin majning" danas je uručeno odobrenje za izvođenje rudarskih radova na istraživanju donje zone nalazišta bakra i zlata "Čukaru Peki", koje će omogućiti dalji razvoj rudnika, otvorenog prošle godine, saopštilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike.

Kompanija Ziđin / Foto: Insajder

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa predstavnicima te kompanije i Ziđin kopera koji upravlja RTB Borom o rudarskim aktivnostima i projektima koje realizuju te dve kineske kompanije u Srbiji. 

Mihajlovićeva je rekla da je Ministarstvo uvek spremno da pomogne da realizacija svih projekata, uključujući i projekte u rudarstvu, bude što efikasnija, ali da za sve rudarske aktivnosti moraju biti ispunjeni svi zakonski preduslovi, kao i svi propisi i zahtevi koji se tiču zaštite životne sredine.

Razgovaralo se, kako je navedeno i o projektu fotonaponskog solarnog parka koji planira kompanija "Ziđin majning", za koji je Ministarstvo spremno da pruži svaku vrstu podrške u cilju efikasnije realizacije.

Šta sve muči Ziđin?

Pored toga, bilo je između ostalog reči i o razvoju elektroenergetske infrastrukture, koja je važna za stabilno snabdevanje rudnika "Čukaru Peki" električnom energijom, pitanjima u vezi sa eksproprijacijom, bezbednošću rudara, zaštiti životne sredine i drugim temama u vezi sa rudarskim aktivnostima kineskih kompanija.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici Grada Bora, Instituta za rudarstvo i metalurgiju Bor, kao i predstavnici ambasade Kine u Srbiji.

Kompanija Ziđin posluje u Srbiji od 2018. godine, poštujući sve zakone i zakonska akta koja determinišu rudarsku industriju, a tiču se njene delatnosti, saopštila je danas ta kineska kompanija povodom navoda koje je iznela Evropska zelena partija. Iz kompanije tvrde da su sve obaveze navedene u sporazumima prema državi Srbiji ispunili i da su pribavili sve dozvole koje su bile potrebne za delatnost kojom se bave.

Kompanija Ziđin kuper je ocenila kao lažne tvrdnje Evropske zelene partije da Ziđin ispumpava vodu iz vodoizvorišta Lazareva pećina i prebacuje je u Borsko jezero za potrebe kompanije.

„Što se tiče nedavno plasiranih neistina, želimo da istaknemo da je kompanija upumpavala vodu u Borsko jezero od 6. maja do 12. jula ove godine, a razlozi za to su dijametralno suprotni od ovih navoda", piše u saopštenju kompanije, a prenose domaće agencije.

Dodaju da su o tome obavestili javnost i to saopštenjem u kojem su 24. maja opisali razloge i količinu upumpavane vode u Borsko jezero.

"Detaljnije informacije su, takođe, sadržane u demantiju, koje je kompanija poslala 27. jula ove godine, a kojem je pribegla prvi put za više od tri godine poslovanja, iako je tokom ovih godina doživela mnogobrojne maliciozne napade i tendenciozna izveštavanja pojedinih medija", dodaje se u saopštenju.

Ko čuva Staricu? 

Što se tiče radnji preduzetih na planini Starica, kako navode, u junu ove godine, sve su uradili u saglasju sa Zakonom.

"Ovu planinu, simbol grada Majdanpeka, nije potrebno da brane samozvani ekolozi i razni malobrojni aktivisti, jer je miniranje koje smo izvršili rađeno uz saglasnost Ministarstva rudarstva i energetike, po savetu i uz nadzor eminentnih stručnjaka sa Tehničkog fakulteta u Boru, a u interesu građana Majdanpeka, zbog njihove bezbednosti", navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da je razlog za to bila napukla stenska masa koja je, ističu, predstavljala opasnost za stanovništvo koje živi u naselju u podnožju ove planine.

Naglašavaju da su tom prilikom svi radovi uredno prijavljeni nadležnim institucijama i izvedeni u skladu sa nalogom rudarske i geološke inspekcije.

Navode da svakodnevno investiraju u rudarstvo u Boru i Majdanpeku i naglašavaju da se nikada ranije nije ovoliko ulagalo u očuvanje životne sredine, rekultivaciju zemljišta, ozelenjavanje, kao i u lokalnu zajednicu u celosti.

Sve obaveze navedene u sporazumima prema državi Srbiji smo ispunili, a sve dozvole, koje su bile potrebne za delatnost kojom se bavimo, su pribavljene, jer mi, kao kompanija sa međunarodnim ugledom, kao odgovorni partneri države Srbije i poslodavci, ne bismo nikada radili na štetu zajednice, svog poslovanja i svojih zaposlenih, što tradicija i reputacuja naše kompanije koja posluje širom sveta garantuju, navodi se u saopštenju.



izvor: Beta, FoNet, Tanjug