MUP u odgovoru advokatu Niniću: Zakon ne propisuje obavezu izjašnjavanja o prebivalištu u inostranstvu

Zakon o prebivalištu i boravištu građana ne propisuje njihovu obavezu da se prilikom prijave prebivališta na teritoriji Srbije izjasne o prebivalištu u inostranstvu, odgovor je Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) advokatu Ivanu Niniću, u koji je FoNet imao uvid. Ninić ocenjuje da je suština dopisa MUP-a "bacanje prašine u oči i zamena teza".

MUP, Ilustracija

U odgovoru na Ninićev zahtev, po osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, kojim je tražio objašnjenje koliko je pojedinačnih prijava prebivališta, a koliko boravišta državljana sa prebivalištem u Bosni i Hercegovini na teritoriji Beograda bilo tokom 2022. i 2023. godine, MUP navodi da nije u mogućnosti da dostavi taj podatak. 

Uprava za upravne poslove MUP precizira da je Zakon o prebivalištu i boravištu građana objavljen u Službenom glasniku i da ne propisuje obavezu izjašnjavanja o prebivalištvu u inostranstvu.  

Saopšteno je da MUP nije u mogućnosti da dostavi podatak koliko je pojedinačnih prijava prebivališta, a koliko boravišta na teritoriji Beograda izvršeno za državljane koji imaju stalno prebivalište na teritoriji BiH, i to za svaki mesec 2022. i 2023. godine. 

Ninić: Bacanje prašine u oči i zamena teza

Suština dopisa MUP-a, kojim objašnjavaju da Zakon o prebivalištu i boravištu građana ne propisuje njihovu obavezu da se prilikom prijave prebivališta u Srbiji izjasne o prebivalištu u inostranstvu je bacanje prašine u oči i zamena teza, izjavio je FoNetu advokat Ivan Ninić, na čiji zahtev je MUP dostavio odgovor.

"Nemoguće je da se čovek u poznim godinama pojavi u policijskoj stanici u Srbiji, obavi prijavu prebivališta, kaže 'ja sam neko ko je primljen u državljanstvo Srbije, prijavljujem prebivalište', a da ga niko iz MUP ne pita 'čekaj, odakle dolaziš, gde ti je domicilno prebivalište, šta imaš od ličnih dokumenata i na osnovu čega vršiš prijavu prebivališta'", rekao je Ninić. 

On je ukazao da je, na osnovu zakona, donet pravilnik, koji je propisao obaveznu sadržinu 10-11 obrazaca za prijavu ili odjavu prebivališta, a među njima i onaj broj jedan, u kome postoji rubrika o "prethodnom prebivalištu".  

"Ja mogu da prihvatim činjenicu da MUP možda statistički ne radi obradu tih lica koji dolaze iz Bosne i Hercegovine ili neke druge države, a pretenduju da prijave prebivalište na teritoriji Srbije ili Beograda, ali je takvo objašnjenje MUP neuverljivo i neozbiljno za jednu ozbiljnu državu", istakao je Ninić.  

Kako je objasnio, ukoliko je u obrascu propisana rubrika "prethodno prebivalište", za očekivati je da ona bude popunjena, jer MUP upravnu stvar mora da reši na osnovu tačnog i pravilno utvrđenog činjeničnog stanja i potpune dokumentacije.  

"Reći i obrazložiti da ste nekom dali upis prebivališta bez prethodne provere odakle to lice dolazi je krajnje neozbiljno i MUP ovakvim odgovorima krije ukupan broj lica koja su konkretno došla na teritoriju Srbije, pre svega Beograda radi učešća na izborima", ocenio je Ninić. 

Izvor: FoNet