Na referendumu u Švajcarskoj usvojeni opšta taksa za preduzeća i klimatski zakon

Na referendumu u Švajcarskoj, u nedelju je usvojeno uvođenje opšte minimalne takse za preduzeća, kao i zakona o klimi koji ima za cilj smanjenje korišćenja fosilnih goriva i dostizanje nulte emisije štetnih gasova do 2050. godine.

Švajcarska zastava. Foto: Unsplash/Ari Dinar

Kako prenosi Rojters, 80 odsto glasača podržalo je podizanje opštih taksi za preduzeća na 15 odsto, sa trenutnih 11 odsto. 

Za uvođenje zakona o klimi glasalo je oko 59 odsto birača. Dok oko poreskog zakona postoji veća saglasnost, kada je reč o klimatskom zakonu, koji nije usvojen 2021. godine, i koji je sada modifikovan, bilo je mnogo više debate onih koji su se žalili protiv zakona prethodnih nedelja. 

Zagovornici kažu da je to ''minimum koji zdrava zemlja treba da uradi da bi dokazala svoju posvećenost u borbi protiv klimatskih promena'', dok protivnici, mahom desničari, kažu da će to ugroziti energetsku stabilnost. 

Švajcarska se 2021. pridružila grupi od skoro 140 zemalja koje su potpisale sporazum Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) o određivanju minimalne poreske stope za velike kompanije, što je potez koji ima za cilj ograničavanje prakse prebacivanja profita u zemlje sa niskim porezom, podseća Rojters.

Podsetimo, juče su građani Švajcarske izašli na referendum kako bi odlučili o zakonu koji predviđa uvođenje klmatskih mera za oštro smanjenje emisije gasova staklene bašte.

Referendum je raspisan nakon kampanje koju su pokrenuli naučnici i ekolozi za spasavanje čuvenih švajcarskih glečera, koji se tope alarmantnom brzinom.

Učesnici kampanje su prvobitno predložili još ambicioznije mere, ali su kasnije podržali vladin plan kojim se predviđa da Švajcarska postigne "neto nultu" emisiju do 2050.

Oni koji podržavaju plan tvrde da će Švajcarska biti teško pogođena globalnim zagrevanjem i da već oseća posledice porasta temperatura na glečerima.

Švajcarski glečeri su doživeli rekordno topljenje prošle godine, izgubivši više od šest odsto svoje zapremine što je uzbunilo naučnike koji kažu da se gubitak od dva odsto nekada smatrao ekstremnim.,

Izvor: Tanjug