Nacrt izmena Krivičnog zakonika: Predložena nova dela u vezi sa vatrenim oružjem i napadima na prosvetne i zdravstvene radnike
U Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji je objavljen na sajtu Ministarstva pravde, pored brojnih novina, predloženo je uvođenje tri nova krivična dela koja se odnose na oružje, dok su za postojeća predložene strože kazne. Kao nova krivična dela predložena su Obučavanje maloletnog lica za upotrebu vatrenog oružja, Nesavesno držanje vatrenog oružja i Nedozvoljeno nošenje onesposobljenog vatrenog oružja i hladnog oružja na javnom mestu. Takođe, predviđena su dva nova krivična dela kojima se sankcionišu napadi na prosvetne i zdravstvene radnike, kao vid dodatne zaštite i pravne sigurnosti.

Predlog za krivično delo Obučavanje maloletnog lica za upotrebu vatrenog oružja predviđa da onom ko bude davao uputstva ili obučavao maloletno lice da koristi vatreno oružje preti kazna zatvora od tri meseca do tri godine.
Ista kazna predviđena je i za odgovorno lice streljačke organizacije ili strelišta koje dozvoli pristup maloletnom licu.
Krvično delo Nesavesno držanje vatrenog oružja predviđa kaznu od 6 meseci zatvora do pet godina zatvora za onoga ko nesavesno drži oružje, a ima dozvolu za držanje, pa usled takvog držanja drugo lice tim oružjem izvrši krivično delo.
Sledeći stav predviđa da ukoliko korišćenjem tog oružja od strane drugog lica dođe do teške telesne povrede ili smrti, vlasnik oružja bude kažnjen zatvorom od dve do 12 godina.
Takođe, onaj ko bude protivno zakonu na javnom mestu nosio onesposobljeno vatreno oružje, staro oružje i njegove moderne kopije koje ne koriste metak, kao i hladno oružje, kao što su noževi, mačete, satare, može biti kažnjen novčananom kaznom ili zatvorom do dve godine.
Za neovlašćeno nošenje vatrenog oružja predloženo je povećanje minimalne i maksimalne kazne sa 2 do 12 godina na 5 do 15 godina zatvora, kao i za nošenje vatrenog oružja za koje postoji dozvola za držanje nadležnog organa, sa šest meseci do pet godina zatvora na godinu do 8 godina zatvora.
Među predlozima za novo krivično delo je i Objavljivanje materijala koji sadrži savete u cilju izvršenja krivičnog dela, koje u osnovnom obliku predviđa kaznu zatvora od tri meseca do tri godine.
Pored toga, kazniće se i osoba koja vrši posredovanje u pristupanju tog materijala, kao i osoba koja pristupi materijalu, za šta je zaprećena novčana kazna ili kazna zatvora od godinu dana.
Materijal, kako se navodi u Nacrtu, smatra se svaki materijal koji zvučno ili vizuelno sadrži uputstva ili savete za upotrebu sredstava izvršenja krivičnog dela ili predmeta nastalih izvršenjem krivičnog dela.
Uvode se nova krivična dela zbog napada na prosvetne i zdravstvene radnike
U Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji je objavljen na sajtu Ministarstva pravde, predviđena su dva nova krivična dela kojima se sankcionišu napadi na prosvetne i zdravstvene radnike, kao vid dodatne zaštite i pravne sigurnosti.
Naime, predloženim dopunama u članu 344b propisano je krivično delo Napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u članu 344v krivično delo Napad na lice zaposleno u zdravstvenoj ustanovi.
Osnovnim oblicima ovih krivičnih dela predviđena je kazna od tri meseca do tri godine zatvora za one koji napadnu lice zaposleno u zdravstvenoj ustanovi, odnosno prosvetnoj ustanovi ili člana njegove porodice, a u vezi sa poslovima koji se obavljaju u zdravstvenoj ustanovi.
Ukoliko tom prilikom učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u zdravstvenoj, odnosno obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice ili preti upotrebom oružja, pretiće mu kazna šest meseci do pet godina zatvora.
U slučaju da prilikom izvršenja dela učinilac nanese tešku telesnu povredu licu zaposlenom u zdravstvenoj, odnosno obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice, pretiće mu kazna od jedne do osam godina zatvora.
U obrazloženju predloženih izmena i dopuna navodi se da je uvođenje ovih krivičnih dela odgovor na narasli broj slučajeva nasilja prema zaposlenima u zdravstvenom i obrazovnom sektoru.
Dodaje se da ovakav pristup omogućava da se krivičnopravni sistem prilagodi savremenim društvenim izazovima, uz uvažavanje potreba različitih profesionalnih grupa za dodatnu zaštitu i pravnu sigurnost.
Jedno od novih predloženih krivičnih dela u Nacrtu je i Odobravanje, negiranje ili umanjenje krivičnog dela, za koje je zaprećena kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
Ovo krivično delo čini onaj ko javno odobrava ili negira postojanje ili umanjuje težinu krivičnog dela za koje se može izreći kazna doživotnog zatvora, a način na koji može dovesti do nasilja, ako je izvršenje krivičnog dela utvrđeno pravosnažnom presudom.
Ovo su samo neke od brojnih novina koje predviđa Narct izmena KZ-a, a koje su od juče i formalno na Javnoj raspravi koja će trajati do 1. novembra.
Nacrt izmena zakona Ministarstvo pravde je 12. septembra uputilo Venecijanskoj komisiji na mišljenje.
Izmena Krivičnog zakonika jedna je od mera Vlade Srbije nakon tragedije u OŠ "Vladislav Ribnikar“ u Beogradu kada je maloletni K. K. ubio devetoro učenika i čuvara škole.
Još neke od mera odnosile su se na predaju oružja bez posledica, a pozivom MUP-a koji je je trajao skoro dva meseca prikupljeno je više od 82 hiljade komada vatrenog oružja.
Druge mere koje se odnose na oružje jesu moratorijum, revizija izdatih dozvola za nošenje oružja, kontrola streljana...
Izvor: Tanjug, Insajder