Narodna stranka: Osuda protiv KRIK-a još jedna u nizu odluka kojom sud kažnjava novinare koji izveštavaju suprotno od volje režima
Predsednik Odbora za pravosuđe Narodne stranke Jovica Todorović u saopštenju te stranke konstatovao je da je presuda Višeg suda protiv Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) još jedna u nizu sudskih odluka kojom se novčano kažnjavaju mediji i novinari zbog izveštavanja koje "nije po volji pripadnika režima".

Naime, sadašnji ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić tužio je KRIK zbog povrede ugleda i časti, a zbog objavljivanja vesti sa suđenja organizovanoj kriminalnoj grupi Zorana Jotića Jotke u kojoj je preneta sadržina dokaza izvedenog pred sudom, a u kome se pominje sam Gašić.
KRIK je tada citirao dokaz prisluškivanog razgovora članova te kriminalne grupe, u kom je pomenuto da je tadašnji direktor BIA "na kazanu kod Jotića".
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu postavio je kriterijume kada je dozvoljeno, radi zaštite prava ličnosti, ograničiti slobodu izražavanja.
"Nemoguće je naći presudu naših sudova u kojoj je jasno i argumentovano obrazložio zašto je neophodno za ostvarivanje demokratije u društvu da jedan medij bude novčano u suštini kažnjen isplaćivanjem naknade štete visokom državnom funkioneru zbog navodnog duševnog bola pretrpljenog objavljivanjem određene informacije o njemu", navedeno je u saopštenju.
Sudije moraju da se izbore za vlastitu nezavisnost, dodao je Todorović, da i sudska vlast bude vlast.
"Narodna stranka upozorava sudije da će svako neosnovano i nezakonito novčano kažnjavanje, u našim ekonomskim prilikama u medijskoj sferi, dovesti do materijalnog uništavanja ovo malo slobodnih i nezavisnih medija i novinara koji se još usudjuju da istražuju i objavljuju činjenice o umešanosti javnih funkcionera u kriminal", naveo je on.
Sa druge strane Narodna stranka podržava sudije:
1. da primene zakon, Ustav, Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, a posebno kriterijume definisane praksom Evropskog suda i Ustavnog suda Srbije, i
2. da filigranskom preciznošću u svakom konkretnom slučaju ocene da li je za ostvarivanje demokratije u društvu neophodno da jedan medij ili novinar plati bilo kakav novčani iznos javnom funkcioneru zbog tobože pretrpljenog duševnog bola usled objavljivanja informacija, stavova ili mišljenja o njemu,
3. da odbiju obavezivanje medija i novinara na takva plaćanja uvek kada to nije neophodno u demokratskom društvu, i
4. da na taj način omoguće, a ne da sprečavaju, slobodno objavljivanje informacija koje ukazuju na povezanost javnih funkcionera sa kriminalom, jer to može doprineti borbi protiv kriminala i korupcije, a posebno na najvišim nivoima državne vlasti.
Izvor: Narodna stranka