Novi protest poljoprivrednika u Briselu: Sukobi sa policijom, zatvoreni putevi, tuneli i metro stanice

U Briselu se ponovo održavaju protesti poljoprivrednika, koji se bune zbog jeftine cene uvoza.

Traktori parkirani u Evropskom kvartu tokom protesta farmera uoči sastanka ministara poljoprivrede EU u Briselu, foto: Tanjug/AP Photo/Nicolas Landemard

Oni su sa traktorima ušli u grad, a prema rečima portparolke policije Ilse Van de Kir u Evropskom kvartu se nalazi najmanje 300 traktora, koji su blokirali i okolne ulice, prenosi Tajms of Brisel. 

U gradu se čuju sirene i zapaljeno je nekoliko dimnih bombi, a Van de Kir kaže da je situacija u ovom trenutku mirna i da je više stotina policajaca raspoređeno u Evropskom kvartu i na krtitičnim tačkama i ulaznim putevima. 

Zatvoreno je i nekoliko tunela, puteva i metro stanica.

Agencija AP prenosi da su poljoprivrednici napravili betonske barijere i da su bodljikavim žicama okružili sedište Evropske unije, da su traktori okićeni zastavama i sa transparentima, kao i da neki od njih bacaju gume ispred ulaza u zgradu EU. 

Sukob demonstranata i policije u Briselu

U Briselu je došlo do manjeg incidenta između poljoprivrednika koji protestuju ispred sedišta EU i policije, kada je jedna grupa demonstranata probila kordon policije kako bi bliže prišli trgu Šuman koji je je centar protesta. 

Učesnici protesta gađali su policiju balegom, pomorandžama i dimnim bombama, a jedan poljoprivrednik je put prekrio slamom, prenosi Brisel Tajms pozivajući se na novinsku agenciju Belga. 

Pojedini poljoprivrednici zapalili su bale sena i traktorske gume, a neki su gume bacali ispred ulaza u sedište EU. 

U Briselu se u ponedeljak održava sastanak ministara poljoprivrede Evropske unije, a glavni protest planiran je ispred sedišta Unije u 11 časova. 

Poljoprivrednici već nekoliko nedelja vode kampanju protiv, kako su rekli, prestrogih evropskih ekoloških pravila i pada prihoda i traže od Evropske unije da se povuče iz sporazuma o slobodnoj trgovini, a konkretno u ponedeljak fokus je na sporazumu Merkosur sa južnoameričkim zemljama, čiji je cilj da dozvoli jeftine proizvode na tržištima drugih. 

Poljoprivrednici traže i da se regulišu tržišta kako bi se garantovale fer i stabilne cene, puna poljoprivredna i prehrambena politika za podršku agroekološkim praksama i prilagođavanje uredbe o azotu.


Izvor: Tanjug