Obeležavanje godišnjice poginulim kineskim novinarima u NATO bombardovanju Srbije

Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS), ambasadorka Kine Čen Bo, ministar sporta Zoran Gajić i zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović položili su vence na Spomen-ploču kineskim novinarima poginulim u NATO bombardovanju ambasade Kine 1999. godine.

Polaganje venaca kod Spomen-ploče kineskim novinarima poginulim u bombardovanju Srbije 1999. godine. FOTO TANJUG/ BEOINFO/ bg

U NATO napadu na ambasadu Kine 7. maja 1999. godine ubijeni su dopisnici lista "Guangming žibao" Džu Jing i Su Sinhgu, kao i novinarka agencije Sinhua Šao Junhuan, podsetio je UNS.

Na mestu bombardovanja kineske ambasade 2009. godine postavljena je spomen-ploča.

Predstavnik UNS Predrag Rava rekao je da će se kineskim novinarima odavati počast i u godinama koje slede jer se samo kulturom sećanja mogu sprečiti neki naredni zločini.

"Sećaćemo ih se i narednih godina jer svaki zločin koji prođe nekažnjeno šalje lošu poruku i vodi ka novim nesporazumima i ratovima", istakao je Reva.

Odavanje počasti stradalim kineskim novinarima, kako je rekla Čen Bo, odražava težnju za mirom i međunarodnom pravdom.

"Zajedničko sećanje na njih odražava ne samo koliko mi negujemo naše tradicionalno prijateljstvo već i naše težnje za mirom, nezavisnom politikom i međunarodnom pravdom", rekla je Čen Bo.

Ona je dodala da je u današnjoj međunarodnoj situaciji potrebno da se držimo principa Povelje UN i međunarodnog prava, a da još potrebnije zajedno se suprotstaviti hegemonizmu.

Gajić rekao je da su kineski novinari stradali jer su iz NATO ubijali i van linije fronta.

"Naše je da pamtimo i molimo se Bogu za sve koji su izgubili živote i naročito da se molimo da se oni koji su ostali živi prizovu pameti, da krenemo u neku svetliju i zdraviju budućnost i budemo srećni kao ljudski rod", dodao je Gajić.

Izvor: FoNet