Održan treći protest Subotica protiv nasilja
U Subotici je održan treći po redu protestni skup "Srbija protiv nasilja", na platou dr Zorana Đinđića, u organizaciji Pokreta slobodnih građana, Stranke slobode i pravde i Narodne stranke.

"Mi smo jedinstven glas protiv nasilja, glas koji poziva na promene, na bolju budućnost za naš grad", izjavio je večeras subotički student Jovan Maksimović.
On je rekao da nije samo ekonomski raspad taj koji tera ljude da napuštaju svoje rodne gradove, već i nesigurnost, politička situacija, korupcija i neuređeni sistem.
"Ako se ovaj trend nastavi, Subotica će se suočiti sa ozbiljnim gubitkom mladih, ambicioznih i sposobnih ljudi, jer talentovani pojedinci napuštaju našu zemlju u potrazi za boljim perspektivama. Prema procenama, više od 100.000 ljudi je napustilo Vojvodinu prema poslednjem popisu iz 2011. godine, a taj trend se nastavlja i danas", upozorio je Maksimović.
On je podsetio da je grad suočen sa ozbiljnim bezbednosnim problemima zbog situacije sa ilegalnim migrantima, a da se pucnjave u šumi na Makovoj sedmici dešavaju sve češće.
"Moramo se izboriti za Suboticu u kojoj nema mesta za bilo kakvu vrstu nasilja. Naša borba za Suboticu bez nasilja nije samo protiv pojedinaca koji čine nasilje, već i protiv vlasti koja nije ispunila svoju odgovornost i propustila da zaštiti svoje građane", naveo je Maksimović.
Poljoprivrednik iz Čantavira Laslo Toldi rekao je, obraćajući se okupljenim građanima, da žive u državi u kojoj nasilje, nestručnost i nemarnost vladaju u svim segmentima društva, pa tako i u poljoprivredi.
"Nismo mi neuki pa da ne znamo kakva je agrarna politika u drugim zemljama i da ne umemo da je uporedimo sa domaćom politikom. Država daje podršku uvozničkom lobiju umesto domaćem proizvođaču i time onemogućava nama da radimo i zaradimo", ocenio je.
Prema njegovim rečima, u drugim državama se zna da je proizvodnja domaće hrane pitanje državne bezbednosti, dok naš narod kupuju proizvode upitnog kvaliteta, a seljaci se uništavaju u potpunosti.
"Država je najveći dužnik poljoprivrednika, koja ne poštuje sopstvena obećanja. Ministarstvo poljoprivrede ne čuje naše apele", smatra Toldi.
On je istakao da će zbog nameta države novac morati da zaradi u inostranstvu.
"Moraću da se odreknem rada u poljoprivredi i svoje dedovine da bih otišao u Nemačku da perem sudove kako bih mogao da isplatim dugove i platim kaznenu kamatu zato što sam u Srbiji hteo da se bavim poljoprivredom", poručio je Toldi.
Izvor: Beta