Osude Abasovog antisemitskog govora o Jevrejima i holokaustu

Nemački i izraelski zvaničnici osudili su palestinskog predsednika Mahmuda Abasa zbog komentara o Jevrejima i nacističkom holokaustu u svom govoru.

Palestinski predsednik Mahmud Abas, foto: Tanjug/AP Photo/Amr Nabil

Abas je rekao da je Adolf Hitler naredio masovno ubistvo Jevreja zbog njihove "društvene uloge" kao kamatara, a ne iz animoziteta prema judaizmu.

Izraelski ambasador pri UN optužio ga je za „čisti antisemitizam“.

“Istorija je jasna, milioni života su izbrisani – to se ne može relativizovati”, saopštila je nemačka misija u Ramali. 

“Nastojimo da promovišemo dostojanstveno i tačno sećanje na žrtve”, navodi se u saopštenju.

“Palestinci zaslužuju da od svog lidera čuju istorijsku istinu, a ne ovakva izvrtanja istorije”, rekao je nemački ambasador u Izraelu Štefen Zajbert.

Palestinskog predsednika, koji ima 87 godina, jevrejske grupe su ranije osudile kao poricatelja holokausta zbog njegove doktorske teze o nacistima i cionizmu.

Ipak, tokom godina, on je nastavio da drži duge govore izlažući svoje uvredljive stavove.

Njegovo obraćanje Revolucionarnom savetu Fataha održano je prošlog meseca i kasnije emitovano na palestinskoj televiziji. Njegove izjave je potom preveo i objavio Bliskoistočni institut za istraživanje medija u sredu. Prevod je verifikovao BBC Nevs.

“Kažu da je Hitler ubijao Jevreje zato što su Jevreji, i da je Evropa mrzela Jevreje zato što su Jevreji. Ne. Jasno je objašnjeno da su se borili protiv njih zbog njihove društvene uloge, a ne zbog njihove vere“, rekao je Abas u jednom trenutku. .

Kasnije je preciziro da je mislio na ulogu Jevreja koja uključuje „kamatu, novac i tako dalje“.

Abas je takođe oživeo davno napuštenu istorijsku teoriju da evropski Jevreji Aškenazi nisu potekli od drevnih Izraelaca, već da su to Hazari, nomadski turkofoni narod, preobraćeni u judaizam u 8. Veku.

“Istina koju treba da širimo svetom je da evropski Jevreji nisu Semiti. Oni nemaju nikakve veze sa semitizmom“, rekao je on. 

“Što se tiče istočnih Jevreja, oni su Semiti“, dodao je on, misleći na sefardske Jevreje sa šireg Bliskog istoka.

Palestinski predsednik je ranije izazvao međunarodnu buru zbog sličnih sugestija 2018. godine, tokom, kako je opisao, “časa istorije“ na skupu Palestinskog nacionalnog saveta.

Njegov cilj u takvim prilikama je da ospori vezu između jevrejskog naroda i savremenog Izraela. Prava na zemlju leže u srži izraelsko-palestinskog sukoba i isprepletena su sa istorijskim narativima oba naroda.

 Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je sadržaj poslednjeg Abasovog govora na mređi Iks, ranije poznatoj kao Tviter, a izraelski ambasador pri UN Gilad Erdan ga je osudio.

"Ovo je pravo lice palestinskog 'rukovodstva'. Kao što Abas krivi Jevreje za holokaust, on takođe krivi Jevreje za sve probleme Bliskog istoka”, rekao je ambasador.

“Svet se mora probuditi i Abasa i njegove palestinske vlasti smatrati odgovornim za mržnju koju isijavaju i krvoproliće koje je usledilo. Mora postojati nulta tolerancija za palestinsko huškanje i teror!“, dodao je on.

Evropska unija je takođe osudila govor, koji je opisala kao "lažan i krajnje obmanjujući".

“Ovakva istorijska izobličenja su zapaljiva, duboko uvredljiva, mogu samo da zaoštre tenzije u regionu i ne služe ničijim interesima. One idu na ruku onima koji ne žele rešenje sa dve države, za šta se predsednik Abas više puta zalagao“, navodi se u saopštenju.

“Štaviše, oni banalizuju [holokaust] i time podstiču antisemitizam i predstavljaju uvredu za milione žrtava holokausta i njihove porodice“, dodaje se u saopštenju EU.

U maju je Abas kritikovan zbog upoređivanja Izraela sa nacističkom Nemačkom u govoru na jednom događaju UN. On je optužio zemlju da laže “baš kao Gebels”, misleći na Jozefa Gebelsa, glavnog propagandistu nacističke partije.

Prošle godine došlo je do besa međunarodne zajednice nakon što je rekao da je Izrael izvršio "50 masakra; 50 holokausta" tokom konferencije za novinare sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom u Berlinu. 

Kancelar Nemačke je kasnije rekao da je "zgađen nečuvenim primedbama", a Izrael i SAD su dale oštra saopštenja.

Nakon toga, palestinski lider je dao pojašnjenje za zvaničnu palestinsku novinsku agenciju Vafa. 

On se nije eksplicitno izvinio, ali je rekao da je Holokaust “najgnusniji zločin u modernoj istoriji čovečanstva” i da njegovi komentari nisu imali za cilj “negiranje jedinstvenosti Holokausta”.

Izvor: BBC